Może i zgodnie z powiedzeniem “nie szata zdobi człowieka”, ale czasem jej brak jest niewybaczalny. Tak jest podczas formalnych spotkań, balów, uroczystości, na których nie można przyjść sobie, ot tak, bez żadnego wcześniejszego przygotowania. Niektóre z zasad dotyczą wyłącznie ludzi wysoko postawionych (dyplomatów, polityków), ale kto wie, w jaką stronę twoje życie popędzi? Lepiej więc zawsze być przygotowanym na tak miłe niespodzianki. Zresztą, obycie w każdym towarzystwie pomaga, więc jeśli chcesz być zawsze gotowy, wiedząc dokładnie, jaki strój przywdziać, czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego, co ważne w tej dziedzinie wiedzy!
Na pewno bywałeś już nie raz na ważnych uroczystościach, gdzie trzeba odpowiednio się zachować, ale i zatroszczyć o formalny strój. Mylą się jednak ci, którzy twierdzą, że mężczyzna – odmiennie niż kobieta – może zawsze przygotować ten sam zestaw ubraniowy, głównie z tego względu, że nie ma tu zbyt wielkiego pola do popisu. To oczywista bzdura, co udowodnię w kolejnych akapitach.
Czasem sprawę ułatwiają (bądź utrudniają) sami organizatorzy uroczystości, umieszczając stosowną informację na zaproszeniu. Widnieje tam wskazówka, jaki obowiązuje strój. Może się zdarzyć (i tak się dzieje dość często), że jej tam nie ma, na co możemy zareagować dwojako: potraktować to jako zachętę do dowolności, do tego, by przywdziać, co się chce, lub – do czego szczerze zachęcam – skontaktować się z gospodarzami (na przykład dzwoniąc do nich), by spytać, czy obowiązują jakieś wymogi dotyczące stroju.
Nie ma co ukrywać, że to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż pojawić się na uroczystości w stroju niechlujnym, nieprzystającym do wagi wydarzenia (po angielsku określa się to jako underdressed) lub wręcz przeciwnie – przesadzić z formalnością, prezentując się za bardzo elegancko (overdressed). Jak więc ubrać się stosownie do okoliczności? Poznaj stroje bardziej i mniej formalne, by wiedzieć, kiedy wypada wystroić się iście królewsko, a w jakich sytuacjach nie trzeba specjalnie się tym przejmować.
Formal Attire, czyli twoja prezencja musi być nienaganna
Formal Attire to najwyższy poziom formalności, więc kiedy usłyszysz to stwierdzenie bądź zobaczysz, że taka informacja widnieje w wizytówce, musisz naprawdę porządnie się przygotować. Możliwe, że w twojej garderobie nie ma nic, co pasuje do skali takiego wydarzenia, zwłaszcza że trzeba się przygotować nie na jeden, a dwa – dzienne i wieczorowe – stroje.
Gdy słońce jeszcze wysoko koniecznie ubierz żakiet męski, określany też jako surdut męski. Wygląda jak ciemna marynarka o charakterystycznym, wydłużonym owalnym tyle. Powinna być uszyta z innego materiału niż spodnie, których zwraca uwagę oryginalna faktura – tkanina w prążki. Do tego kamizelka w kolorze szarym (najlepiej, choć nie jest to wymóg) – jedno lub dwurzędowa, jasna koszula, ozdobny krawat i również obowiązkowe – jak wszystkie inne elementy – nakrycie głowy (świetnie wygląda cylinder).
Wybierając się na taką uroczystość, nie może zabraknąć u twojego boku wybranki serca. Panie również muszą prezentować się nienagannie, podkreślając elegancki styl. Konieczne jest ozdobne nakrycie głowy, buty na obcasie, mała torebka, dodatki jak biżuteria nie powinny przytłaczać swoim bogactwem – najlepiej jak są delikatne.
Strój dzienny to tylko jedna z odsłon Formal Attire – równie ważne jest wieczorne ubranie. I żeby nie było tak łatwo, nie ma mowy o jednym jego rodzaju, gdyż trzeba znać różnicę między Black Tie i White Tie.
- Pierwszy z wymienionych – Black Tie – to częściowo formalny strój wieczorowy. Wywodzi się z tradycji krajów zachodnich jak Wielka Brytania czy USA, gdzie znany jest od dawna – już od XVIII wieku. Wymagania dotyczące ubioru są następujące – mężczyźni ubierają się w białą koszulę i zestawiają ją z czarnym krawatem. W tym samym kolorze powinna być jedno lub dwurzędowa elegancka marynarka (najlepiej z błyszczącymi klapami). Czarna (i błyszcząca) jest też muszka, podobnie jak lakierki – buty typu Oxford. Jak widać, nazwa kreacji (black) nie jest przypadkowa, bo praktycznie cały strój (poza nielicznymi elementami) występuje w kolorze czarnym. A jak to wygląda w przypadku pań? Tutaj nie mamy do czynienia z takimi restrykcjami – wystarczy, by pamiętać o kilku najważniejszych częściach stroju, do których zaliczamy suknię wieczorową (ale nie balową), buty na wysokim obcasie, małą torebkę i wieczorową biżuterię.
- White Tie to najbardziej elegancki strój, przez co też nie wymaga się go dość często. W przeszłości był powszechny, więc przywdziewało się go nawet na niezbyt uroczyste – przynajmniej dzisiejszego punktu widzenia – wydarzenia. Obecnie można się o niego pokusić, gdy okazją jest dzień ślubu, uroczysty bal bądź organizator cię o to poprosi. Dlaczego white tie? Nazwa ta wywodzi się od jej podstawowego elementu, czyli białej muszki. Podobnie ważna jest marynarka o podłużnych połach (frak) i błyszczących wyłogach. Do tego powinieneś dobrać specjalne spodnie bez mankietów, za to z dwoma lampasami. Poza tym nie zapominaj o kamizelce (najlepiej jak jest bawełniana) i usztywnionej białej koszulki. Na nogi załóż eleganckie czarne lakierki.
Twoja towarzyszka u boku nie musi – podobnie jak w przypadku Black Tie – tak się przejmować rygorami stylistycznymi, gdyż wystarczy tu pamiętać o kilku elementach: długiej sukni balowej, czegoś na ramiona (etoli lub szal), szpilkach na obcasie, torebce (najlepiej jak jest mała ozdobna), błyszczącej biżuterii, ewentualnie rękawiczkach.
Informal Attire – dla polityków i dyplomatów
Możesz być prawie pewien, że nigdy nie usłyszysz tego wyrażenia w kontekście zaproszenia na jakąś uroczystość. Wynika to z tego, że pojęcie Informal Attire zarezerwowane jest dla świata polityki i dyplomacji. Z drugiej strony, kto wie, gdzie poniesie cię życie, w jakim środowisku wylądujesz? Może właśnie czeka cię (bądź przygotowujesz się do niej) kariera polityczna lub dyplomatyczna? Warto więc wiedzieć, jak prezentuje się taki strój.
Nie ma tu tak dużo wymagań, jak w przypadku Formal Attire, lecz musisz pamiętać, by założyć czarny (choć może być też bardzo ciemny granatowy) garnitur z białą (lub pastelową) koszulą z krawatem. Do tego odpowiednie obuwie typu Oxford. Panie też nie muszą przesadnie się przejmować, gdyż wystarczy, jak włożą krótką sukienkę z żakietem (może być też kostium) w ciemnym kolorze. Zestawić ją powinny z jasną bluzką koszulową, a na nogi włożyć buty na obcasie.
Co dla ludzi biznesu?
Aby być poważnie potraktowanym w biznesie, należy zadbać o prezencję, ubierając odpowiedni strój stosownie do okazji. I tu ważna uwaga – nie zawsze jesteśmy zobowiązani, by zakładać klasyczny zestawy na czele z garniturem i krawatem. Wiele bowiem zależy od rodzaju pracy. Wiadomo bowiem, że pracownik banku, który ma ciągły kontakt z klientami, musi mocno zatroszczyć się o odpowiedni strój. W innym położeniu jest osoba niemająca tego kontaktu. Biorąc jednak to (jak i inne czynniki) pod uwagę, można podzielić różne typy strojów biznesowych ze względu na poziom oficjalności. Im wyższym, tym ubiór musi być bardziej formalny.
- Klasycznym jest typowy Business Wear, który charakteryzuje się obowiązkowymi elementami stroju – ciemnym, gładkim garniturem z koszulą i krawatem. W takim przypadku wybierz jednorzędowy model w kolorze ciemnoszarym lub granatowym. Koszula też może być gładka, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by ubrać inną na przykład w delikatne prążki.
- Co dla kobiet? Idealnie sprawdza się tu klasyczny strój biurowy, który raczej nie ma żadnych tajemnic dla pań zatrudnionych w różnych firmach czy instytucjach. Co mam więc tu na myśli? Oczywiście kostium ze spódnicą lub spodniami, tak samo, jak żakiet z sukienką. Dopełnieniem jedwabna lub bawełniana bluzka koszulowa w pastelowym kolorze.
- Mniej formalny jest Business Smart, choć jak bardzo, to już zależy od konkretnej firmy. Możesz więc sobie tu pozwolić na większą dowolność, niż w przypadku Business Wear, zestawiając przykład marynarkę i spodnie z różnych tkanin, także o bardziej sportowym charakterze. Inne odstępstwa też są możliwe, np. zamiast czarnych butów, wybierz brązowe.
- W coraz większej ilości firm obowiązuje też tzw. Casual Friday, gdzie można sobie pozwolić na jeszcze większą swobodę. Nie ma więc przeszkód, by marynarka była bardziej sportowa (a nawet zastąpiona swetrem), koszule bez krawatów. Tak samo kobiety mają możliwość, by przybrać luźniejszy styl, eksperymentując z kolorami i zestawiając różne części ubioru, na przykład dżinsy z koszulą.
Czasem więc – reagując na okoliczności – trzeba mocniej się postarać, dobierając w najwyższym stopniu formalny, nienaganny strój, niekiedy zaś wystarczy po prostu wyglądać schludnie. Niezależnie, na jaką uroczystość się wybierasz, powinieneś wiedzieć, jak się przygotować, by twoja prezencja była dobrze dopasowana.