!Coraz więcej mężczyzn zwraca uwagę na swój wygląd. Nie jest to drobiazgowa troska o każdy szczegół czy dążenie do tego, by prezentować się jak znana osobistość. Najważniejsza w tym wszystkim jest po prostu odpowiednia pielęgnacja. Jeśli chcesz zawsze dobrze się prezentować, powinieneś wiedzieć, jakich kosmetyków używać. Zebrałem dla ciebie najważniejsze informacje na ten temat. Zapraszam do lektury!
Ile czasu spędzasz przed lustrem?
Każdy mężczyzna trochę inaczej podchodzi do tematu pielęgnacji. Dla niektórych to po prostu szybki prysznic, umycie zębów i trochę perfum do ciała. Inni spędzają przed lustrem bardzo dużo czasu, starając się wyglądać niemalże idealnie. Jeszcze kolejni nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez zabiegów, które sprawią, że zarost będzie prezentował się nienagannie. Jeśli dopiero przymierzasz się do tego, by go zapuścić i chcesz, żeby nie tylko wyglądał idealnie, ale też, żeby męcząco nie swędział i drapał, zapraszam cię do przeczytania mojego artykułu (Chcesz zapuścić brodę i dobrze o nią dbać? Z naszym poradnikiem to nic trudnego!), w którym zebrałem kluczowe wskazówki na ten temat.
Niezależnie od tego, ile czasu poświęcasz na troskę o wygląd, czy dosłownie kilka chwil, czy jak Christiano Ronaldo, czyli tak długo, aż osiągniesz perfekcję, pamiętaj, że absolutną podstawą jest pielęgnacja wartościowymi środkami, w jakich pełno witamin i mikroelementów, sprawiających, że twoja skóra lśni, jest lepiej zadbana i cudownie pachnie. Dzięki nim czujesz się lepiej. Oferta różnych kosmetyków jest ogromna, co na pewno nie ułatwia wyboru, dlatego też zebrałem dla ciebie same kluczowe informacje, które pomogą ci podjąć właściwą decyzję! Zawsze będziesz miał najcenniejsze środki pielęgnacyjne pod ręką!
Specyfika męskiej skóry – o czym pamiętać?
Może się wydawać, że skóra męska i damska jest praktycznie zbudowana tak samo, co nie jest do końca prawdą. Wiadomo, ten największy narząd powłoki wspólnej (łac. integumentum commune) zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn składa się z tych samych warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, ale między tymi typami zachodzą pewne, dość znaczące różnice.
Ich główną przyczyną jest testosteron, czyli męski hormon. To on decyduje o tym, że skóra męska jest grubsza o ponad 25 procent. Ogromny wpływ mają tu też gruczoły łojowe, których jest więcej. No i oczywiście bujniejsze owłosienie, co widać gołym okiem. Te czynniki sprawiają, że choć męska skóra jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, to jednocześnie wykazuje większą podatność na różne wykwity jak zaskórniki czy przewlekły trądzik. Warto też wiedzieć, że na męskiej twarzy później pojawiają się zmarszczki, ale jak już to się stanie, bywają dużo głębsze niż u kobiet. Te różnice decydują o tym, że męska skóra ma całkiem inne wymagania, dlatego też powinniśmy tak dopasować kosmetyki, aby zapewniały jej wszystko, co najważniejsze. A jeśli zapewnisz jej wartościowe składniki odżywcze i nawilżające, sam poczujesz się lepiej.
Zapomnij o kosmetykach swojej dziewczyny!
Może i rzadko to się zdarza, ale niektórzy mężczyźni używają kosmetyków swojej partnerki. Ma to swoje uzasadnienie, gdy jest nam spieszno, a nie możemy znaleźć swojego specyfiku. Nic też dziwnego, jak jesteśmy poza domem, na przykład na weekendowym wypadzie i zapomnieliśmy wziąć ze sobą własnej kosmetyczki. Nie ma nic złego, jeśli robisz to sporadycznie i gdy już jesteś do tego zmuszony. W każdym innym przypadku to bardzo zły pomysł – nie tylko dlatego, że kobiece kosmetyki mają inny, bardziej delikatny zapach, ale przede wszystkim z tego powodu, że stosuje się w nich inne składniki. Możesz być pewny, że twoja skóra nie pozostanie obojętna na takie traktowanie i “odwdzięczy” ci się różnymi nieprzyjemnymi doznaniami jak swędzenie i drapanie. Nawet jak ich nie poczujesz to wiedz, że dłuższe stosowanie tak źle dopasowanych kosmetyków wpłynie bardzo negatywnie na cerę, niszcząc ją, sprawiając, że będzie w gorszej kondycji. Najistotniejsze więc, by nie działać w ten sposób i nie używać kosmetyków partnerki, no chyba że jak już musisz. Najważniejsze to rozpoznać swoje potrzeby, zarówno gdy chodzi o typ cery, skórę, jak i jakość włosów.
Ale uwaga – uniwersalne kosmetyki istnieją
Jak napisaliśmy powyżej, skóra męska i damska jest trochę inna, więc trzeba dopasować do jej potrzeb kosmetyki. Okazuje się jednak, że istnieją uniwersalne preparaty, które można stosować w obu przypadkach. Jakie?
- To przede wszystkim balsamy do ust chroniące przed mrozem i regeneruje popękaną skórę. Każdy znajdzie tu wartościowe składniki: masło shea, witamina E, kwas hialuronowy.
- Świetnie też sprawdzają się bezzapachowe kremy do rąk. Do wyboru są różne rodzaje takich specyfików – typowo ochronne, ale też nawilżające, odżywiające i regenerujące. Inne to przeciwzmarszczkowe i lecznicze (na przykład na łuszczycę).
- Uniwersalne są też inne kremy – do stóp i ochronne na mróz. W tym pierwszym przypadku mowa głównie o specyfikach nawilżających i wygładzających, bo już preparaty regenerujące muszą być dopasowane dokładnie pod kątem aktualnych potrzeb skóry. Kremy zimowe są nieocenione w czasie mrozów i co najważniejsze – ich skład jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry.
- Poza tym bez obaw możesz korzystać z antyalergicznych kosmetyków bezzapachowych, szczególnie że w ich składzie są cenne emolienty, które zbawiennie wpływają na kondycję skóry, chroniąc ją, wzmacniając i odbudowując.
Pielęgnacja ciała – jakie kosmetyki dobrać?
Jak napisałem wcześniej, męska skóra cechuje się określonymi właściwościami – jest grubsza, bardziej tłusta, pokryta bujniejszym owłosieniem. Wszystko to ma decydujący wpływ na to, jaki preparat dobierzesz. Często też jej poszczególne partie mogą być w innym stanie, na przykład cechować się nadmiernym przesuszeniem. Absolutną podstawą jest prawidłowe oczyszczenie skóry, w czym pomaga żel z mikrogranulkami i tonik do przetarcia twarzy. Kremu warto używać regularnie – rano i wieczorem, nakładając go na twarz oraz szyję.
Biorąc pod uwagę to, w jakim stanie jest twoja skóra, dopasuj odpowiedni środek, wybierając preparat nawilżająco-matujący do cery przetłuszczającej się. Może to też być mydło do codziennego stosowania, zwłaszcza sprawdzonej marki – Captain Fawcett Gentlemen`s Soap z peelingiem z dodatkiem maku lekarskiego. Złuszcza skórę i zapewnia delikatny efekt masażu. Zachwyca jego naturalny, elegancki zapach. Jest oczywiście wolne od sztucznych dodatków – parabenów i silikonów. Pamiętaj też, żeby zatroszczyć się o skórę pod oczami, która szybko traci na jakości, więc wymaga stałej regeneracji. Sprawdza się tu lżejszy preparat przeciwzmarszczkowy, jaki zmniejsza sińce i obrzęki. Warto też raz-dwa razy w tygodniu wykonać peeling. Dzięki temu zabiegowi pozbędziesz się martwego naskórka i prawidłowo odżywisz skórę. Polecam peeling My Bear Family Face Scrub – rzemieślniczo wyrabiany w Szwecji, w zgodzie z naturą i najwyższej jakości składników. Oczyszcza pory i usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Stosuj go z innymi preparatami Mr Bear Family, zwłaszcza kremem do twarzy.
Użyj pomady i zapanuj nad włosami!
Z taką samą troską trzeba dbać o włosy, które tak samo jak skóra mają trochę inną budowę u mężczyzn i kobiet. U panów są one grubsze i sztywniejsze, wykazują też szczególną skłonność do intensywnego złuszczania naskórka, co objawia się występowaniem łupieżu. Zawsze więc obok zwykłego szamponu warto być miał pod ręką szampon radzący sobie z tym problemem. Nie zapominaj też o odżywce, która odżywia włosy, sprawiając, że są zdrowsze i bardziej lśniące.
Najważniejsze to kupić środek idealny do swoich potrzeb, uwzględniając najważniejsze czynniki: jakość włosa, teksturę i nawracające dolegliwości jak wypadanie włosów czy przetłuszczająca się skóra. Najgorsze są produkty 2 w 1, czyli przeznaczone do ciała i włosów. Mimo że to wygodne, a tym bardziej oszczędne rozwiązanie, to zdecydowanie nie polecam ci tego sposobu pielęgnacji. Możesz być pewny, że naskórek zostanie wysuszony i podrażniony, a twoje samopoczucie mocno się pogorszy. Zamiast tych półśrodków, których działanie jest jednoznacznie negatywne, dopasuj odpowiedni specyfik.
Jeśli twoje włosy są cienkie i delikatne – używaj szamponów z witaminami o działaniu wzmacniającym. Dla aktywnych zaś najlepsze są preparaty nawilżające. Jak twoje włosy mocno się przetłuszczają, spróbuj to ograniczyć, stosując specyfik kontrolujący wydzielanie sebum. A może doskwiera ci problem szybkiego łysienia? W tym wypadku naturalnie zainwestuj w kosmetyki przeciwdziałające wypadaniu włosów.
Jeśli masz problem z wczesnym łysieniem, powinieneś spróbować spowolnić ten trend, by jak najdłużej cieszyć się z atrakcyjnego owłosienia. Pomagają w tym specjalistyczne ampułki i szampony dla mężczyzn.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam do mojego wcześniejszego artykułu, pt. Jak dbać o włosy? Jak sprawić, żeby były okazem zdrowia, stylu i szyku?, w którym nie tylko napisałem o tym, jak poradzić sobie z problemem łysienia, ale też przedstawiłem porady, jak myć włosy – krok po kroku. Od tej wydawałoby się prostej czynności, zależy bardzo wiele.
A co z brodą? Jak o nią dbać?
Broda to typowo męski atrybut, ale żeby faktycznie zdobiła twoją twarz, powinieneś odpowiednio się o nią zatroszczyć. Absolutną podstawą regularne golenie. To tylko pozornie łatwe zadanie, bo trzeba tu przestrzegać najważniejszych zasad, między innymi nie golić się zaraz po przebudzeniu. Skóra jest wtedy dość wrażliwa i podatna na skaleczenie. Jak się golić? Pisałem już o tym nie raz na blogu, na przykład w artykule pt. Golenie na mokro w wyjątkowych okolicznościach przyrody, tutaj więc wymienię tylko najważniejsze wskazówki.
To, co najważniejsze i z czego pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę – golenie to całkowicie indywidualna sprawa. Nie ma dwóch takich samych osób i identycznych twarzy, ale pewne reguły sprawdzają się zawsze.
Najistotniejsza z nich mówi o tym, że każdy powinien przekonać się, jaki sposób golenia jest dla niego najlepszy, dobierając pod tym kątem brzytwę. Można oczywiście korzystać z maszynek jednorazowych i golarki elektrycznej, lecz nie zapewniają one tej samej skuteczność usuwania zarostu. Żeby brzytwa jak najefektywniej spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio naostrzona, gdyż tylko tak przygotowana poradzi sobie z każdym, nawet najtwardszym i najtrudniejszym do usunięcia, owłosieniem. Czym ją ostrzyć? Przeznaczone są do tego zarówno kamienie o różnej gradacji, jak i pasy do golenia.
To tylko jedna strona medalu – równie ważne jest to, by dobrze dobrać kosmetyki do golenia. To ważne, bo każdy ma inny rodzaj cery i zarostu. Wybór różnych środków jest ogromny, więc można się w tym bogactwie pogubić. Postaw na sprawdzone rozwiązanie – mydło do golenia w tyglu Captain Fawcett Scapicchio, które używa wielu brodaczy na całym świecie. Zapewnia niepowtarzalną jakość podczas tradycyjnego golenia i pachnie cudownie owocowo, aromatem fig i oliwek, ale też charakternym bay rumem.
Równie ważny jest aftershave, czyli środek używany po goleniu. Ma ogromne znaczenie dla twarzy i skóry po, gdyż łagodzi podrażnienia, odświeża i dezynfekuje. Mamy do wyboru wodę i balsam, które działają podobnie, ale różnią się pod względem składu. To dlatego jeden ze środków działa bardziej łagodząco, inny dezynfekująco. Powinieneś dobrać go pod kątem własnych potrzeb.
Żeby dobrze wyglądać, trzeba włożyć trochę pracy w codzienną pielęgnację. Nie musisz jednak stać przed lustrem dłużej niż twoja partnerka, bo nie chodzi tu o czas, a o odpowiednie dobrane środki. Postaw na własne poszukiwania, ale wypróbuj też produkty, o jakich wspomniałem w artykule. Zachwycą cię pod każdym względem!