Jesień to dość dziwna pora roku, przejściowa między latem i zimą, a więc nieobliczalna. Bywa, że jest gorąco jak w lipcu i zimno niczym podczas styczniowych dni. Ten czas “zawieszenia” między okresem letniej beztroski a nadejściem sennej, ciemnej aury to jednakowoż doskonała okazja, by zdecydować się na zmiany. Wielu facetów – o czym wspominałem w ostatnim artykule – postanawia wtedy zapuścić brodę. To wręcz idealny moment, by to zrobić. Ale nie tylko to, bo jesień to również najlepsza pora, aby zdecydować się na tatuaż! Dowiedz się o nim najważniejszych informacji!
Tatuaż jesienną porą – oczywiście, że tak!
Kontynuujemy rozważania o tym, co można robić, gdy kończy się lato i nadchodzi jesień. Mogłeś już się o tym przekonać, czytając o planowaniu wrześniowych wypraw (Koniec wakacji? Wcale nie! Wrzesień to idealna pora na wyprawę! Jak podczas podróży zatroszczyć się o brodę?), czy o zapuszczaniu brody (Jesienne wyzwanie – zostań brodaczem!). Jak się okazuje, okres między letnimi temperaturami a jesienno-zimowymi chłodami to idealny czas na inne działania! Wiele osób decyduje się właśnie w tym okresie na swój pierwszy tatuaż, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bo latem, gdy skóra jest najsilniej narażona na działanie promieni słonecznych, lepiej nie decydować się na dziarę. Zdecydowanie korzystniej to zrobić w czasie jesieni, zimy lub wczesnej wiosny, gdy słońce nie operuje jeszcze ze zdwojoną siłą. Co więcej, podczas chłodniejszych miesięcy nosimy cieplejsze ubrania, które ukrywają świeży tatuaż, skutecznie go chroniąc.
Twój premierowy malunek ma więc najlepsze warunki do niezakłóconego trwania, gdy jest tworzony w okresie od października (ewentualnie końca września; zależy od aury) do marca. Ograniczasz w ten sposób ryzyko podrażnień i wyblaknięcia tatuażu. Uczciwie trzeba też przyznać, że wraz ze spadkiem temperatur wzrasta ryzyko zachorowań na grypę i inne choroby mające podłoże wirusowe. W zdecydowanej większości przypadków nie są jednak groźne, więc nie mają wpływu na kondycję organizmu. Czasem jednak mogą dość mocno osłabiać funkcjonowanie układu immunologicznego, co może przełożyć się na wydłużenie czasu gojenia się tatuażu.
Salon tatuażu – co ocenić?
W dużych miastach raczej nie ma problemu z dostępem do salonów tatuażu, lecz musisz się upewnić, czy ten, który wybierzesz, rzeczywiście jest odpowiednim miejscem, czyli takim, gdzie pracują profesjonaliści i przestrzegane są wszelkie zasady higieny oraz bezpieczeństwa. To niezwykle istotne, by już na etapie wyboru studia tatuażu, zdawać sobie sprawę, co jest najważniejsze. Kluczowych jest kilka czynników: cena, termin wykonania, opinie, wiedza i doświadczenie tatuatora, higiena. Omówmy je pokrótce.
- Cena nie może być zbyt niska. Jeśli ktoś mami Cię obietnicami, że można zrobić dziarę za nieduże pieniądze to albo się nie zna i chce po prostu na Tobie zarobić, albo jest tak zły, że nie ma klientów. Pamiętaj, że tatuaż jest na całe życie, nie warto więc oszczędzać. Można go, co prawda, usunąć laserem, ale wiedz, że to i kosztowne, i bolesne. Najlepsi tatuażyści się cenią i mają… odległe terminy wykonania usługi. I tu już swobodnie wkraczamy do kolejnego z wymienionych czynników, co można podsumować stwierdzeniem, że na prawdziwych zawodowców się czeka!
- Zdarza się, że niektórzy tatuażyści mają tak odległe terminy, że trzeba na nich czekać rok, a nawet dwa lata… Pamiętaj więc, że od momentu podjęcia decyzji o zrobieniu dziary do dnia, w którym ten plan zacznie się urzeczywistniać, może minąć wiele czasu. Na pewno jednak warto czekać, bo im ktoś lepszy, tym więcej ma klientów. Po prostu.
- Dobrze też ocenić jego portfolio, ale też poradzić się innych osób na przykład na forach społecznościowych. Być może korzystali z usług danego tatuażysty i mogą coś na jego temat powiedzieć.
- Jak wspomniałem wcześniej – równie ważne jak umiejętności i doświadczenie tatuażysty jest to, jaki panuje porządek w salonie tatuażu. Nie powinno być tu żadnych odstępstw od normy. Jeśli w pomieszczeniu dominuje nieporządek, widoczny jest brud i inne niepokojące tego typu oznaki, uciekaj stąd jak najprędzej. Nie ma dla takich zdarzeń żadnego wytłumaczenia. Przed każdą sesję tatuator musi sterylizować maszynki i pozostały sprzęt.
- W profesjonalnym studiu tatuażu powinieneś dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji na temat pielęgnacji tatuażu. To szczególnie istotne, jak robisz to pierwszy raz. Tatuator powinien być jak najbardziej pomocny, chętnie dzieląc się wiedzą i odpowiadają na wszystkie nurtujące Cię pytania. Powinien też odpowiednio Cię poinstruować, jak należy przygotować się do zabiegu.
Pierwszy tatuaż – jak się odpowiednio przygotować?
Wybierając profesjonalny gabinet, możesz być pewny, że zostaniesz poinstruowany o najważniejszych sprawach. Tak przynajmniej powinno to wyglądać w zgodzie z dobrymi praktykami. Czasem bywa inaczej, dobrze więc samemu się przygotować. O czym pamiętać?
Przede wszystkim o tym, aby na tydzień przed wykonaniem malunku zatroszczyć się o kondycję skóry, w miejscu, w którym pojawi się dziara. Stosuj kremy i balsamy, aby została ona maksymalnie nawilżona. Im bliżej zabiegu, tym powinieneś zaprzestać sięgania po używki (najlepiej na dwa dni przed), jak alkohol, kawa czy napoje energetyzujące. To samo powiemy o lekach przeciwbólowych. Wszystkie one mocno rozrzedzają krew.
Nie musisz za to ograniczać się, jeśli chodzi o jedzenie, ale wiadomo, że posiłek, choć syty powinien być jednocześnie lekkostrawny. Nie żałuj sobie wody, dzięki czemu skóra będzie w lepszej kondycji. Jeszcze przed zabiegiem, a już szczególnie po warto doustnie przyjmować cynk. Jego działanie jest zbawienne dla polepszenia kondycji skóry. Co równie istotne przyspiesza gojenie się ran i zapobiega infekcjom.
Być może w miejscu, w którym powstanie tatuaż występuje owłosienie – jeśli tak jest, powinieneś się go pozbyć, pamiętając o tym, by nie korzystać z depilatorów! To ważne, bo ich działanie może spowodować wystąpienie mikrouszkodzeń. Idealna do tego celu jest maszynka jednorazowa. Ubierz się niezbyt grubo. Odpowiedni jest luźny strój, zwłaszcza taki, który nie wpłynie na swobodny przepływ krwi.
Jak dbać o dziarę po zabiegu? Pielęgnacja tatuażu.
Wiesz już, o czym pamiętać przed zabiegiem. Stosuj się do tych rad, pamiętaj jednakowoż o tym, że o dziarę trzeba dbać zawsze, szczególnie gdy jest ona świeża. Twój tatuażysta pewnie przekaże Ci garść najważniejszych wskazówek, lecz na wypadek, gdyby tego nie zrobił, masz tu szybką, praktyczną ściągę.
Choć fragment Twojego ciała się zmienił, bo został wzbogacony o malunek, to oczywiście musisz tak samo troszczyć się o higienę skóry, myjąc ją regularnie. Bardzo ważne jednak, żebyś do tego celu używał letniej wody i łagodnego mydła w płynie. Świetnym rozwiązaniem jest też żel przeciwbakteryjny. Kolejną ważną informacją jest to, byś pod żadnym pozorem nie stosował zwykłego ręcznika, który niepotrzebnie podrażnia skórę. Zamiast niego zdecydowanie lepszy jest papierowy zamiennik. Delikatnie przemywaj nim zmienione miejsce na skórze. Rób to 2-3 razy dziennie. Lepiej wziąć prysznic niż zdecydować się na kąpiel. Zrezygnuj z niej na jakiś czas. To dlatego, że nie powinno się całkowicie zamaczać świeżego tatuażu.
Obowiązkowo też podczas gojenia chroń tatuaż przed słońcem. Choć jesienią promienie słoneczne nie są tak mocne, jak latem, to jednak zdarzają się cieplejsze dni, gdy promienie UV mogą wpłynąć bardzo negatywnie na Twoją dziarę, sprawiając, że zaczyna nieestetycznie blaknąć. Nie zapominaj o stosowaniu naturalnych, bogatych w wartościowe składniki odżywcze i wolnych od szkodliwych substancji kosmetyków do pielęgnacji tatuażu. Ich działanie jest zbawienne – nawilżają, chłodzą, regenerują i chronią przed wpływem czynników zewnętrznych. Możesz być pewny, że dzięki nim rana po zabiegu szybciej będzie się goić, co jednocześnie mocno zminimalizuje przykre objawy, jak swędzenie oraz pieczenie. Obecność w składzie naturalnych olejków eterycznych zapewnia piękny zapach kosmetyków.
Istnieje cała masa środków pomagających dbać o tatuaż: szampony, mydła, kremy, balsamy, maści i masła. Oto moje propozycje tego rodzaju środków!
- Szampon do tatuażu (lub żel czyszczący) pozwoli skutecznie oczyścić skórę i można go stosować tuż po wykonaniu ozdoby. To dzięki temu, że wykazuje zbawienne działanie regenerujące, dezynfekujące i antybakteryjne, przyspieszając gojenia rany i łagodząc podrażnienia. Poszukując odpowiedniego szamponu, polecam zwłaszcza produkty Mr Bear Family i EasyTattoo.
- Świetnie sprawdza się także mydło do tatuażu, które bardzo delikatnie oczyszcza skórę, zwalczając wirusy, bakterie i grzyby. Zabezpiecza jednocześnie przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. To wszystko sprawia, że rana po wykonaniu zabiegu szybko się goi.
- W samych superlatywach powiemy też o balsamach, kremach i maściach do pielęgnacji tatuażu. Ich skład jest starannie opracowany, aby załagodzić stan zapalny i nie wywoływać podrażnień. Kremy, balsamy i maści są bogate w przeróżne cenne składniki, jak oleje, masła itp.
Polecam Ci szczególnie całkowicie naturalny krem do pielęgnacji tatuaży – Mr Bear Family Tattoo Cream. Głęboko nawilża, chroniąc przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zawiera to, co najlepsze – wyselekcjonowane woski i oleje odżywiające skórę. Balsam jest bardzo wydajny, wystarczy użyć cienkiej warstwy, by poczuć pozytywną zmianę. Pięknie zapakowany w estetyczną i ochronną metalową tubę.
Wspaniale też sprawdza się maść do pielęgnacji tatuaży – Captain Fawcett After Care Salve. Doskonały, najwyższej jakości produkt, który zawiera tylko naturalne składniki łagodzące i przyspieszające proces gojenia. Zachwyca zawarte tu bogactwo – odżywiający i nawilżający skórę olej migdałowy, zmniejszający uczucie pieczenia – olej z otrębów ryżowych i wspomagający leczenie skóry – panthenol. Wszystkie substancje działają przeciwgrzybiczo i zabezpieczająco przed infekcjami.
- Sporą popularnością cieszą się też masła do tatuażu, w których – tak samo jak w pozostałych kosmetykach – rządzą naturalne substancje aktywne. Regenerują, nawilżają i chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Znajdziesz tu niezwykle cenne masło migdałowe i rozmaite olejki (kokosowe, z nasion słonecznika, z orzechów Makadamii, z pomarańczy). Każdy z nich wykazuje zbawienne działanie dla skóry podrażnionej przez świeży tatuaż. Masło do tatuażu mają w swojej ofercie różne marki, polecam zwłaszcza Pan Drwal, Bullfrog, Loveink.
Poznaj masło do tatuażu Pan Drwal z linii Steam Punk. Zawiera różne, niezwykle cenne woski (między innymi wosk pszczeli), twarde masła (shea) i oleje (kokosowy, słonecznikowy).
Bez wątpienia jesień to idealny czas na różne aktywności i plany, o jakich myślimy od dłuższego czasu, lecz do tej pory ich nie zrealizowaliśmy. To świetna pora, by stać się posiadaczem własnej dziary. Nim jednak się na nią zdecydujesz, weź pod uwagę wszystkie czynniki, o których wspomniałem w artykule!