To, że widzimy świat, to całe piękno, które nas otacza wydaje się czymś normalnym – w końcu wystarczy tylko otworzyć oczy każdego poranka, by po raz kolejny się o tym przekonać. Łatwo przez to zapomnieć, że nic nie jest dane raz na zawsze, a oczy – podobnie jak inne narządy – działają coraz gorzej, przez co już nie widzimy jak dawniej. Ten niepokojący trend można jednak zatrzymać, odpowiednio o nie dbając!
Ciało człowieka to niezwykła maszyneria, która skrywa w sobie mnóstwo tajemnic. Wiele z nich zostało odkrytych, dzięki czemu możemy sobie sprawnie radzić z chorobami czy innymi dolegliwościami. Upływający czas jest przez to mniej naglący, bo wiemy, jak przedłużyć działanie najważniejszych narządów i związanych z nimi komórek nerwowych – zwłaszcza neuronów wzrokowych, słuchowych, węchowych i smakowych. Najważniejszy w całym organizmie – mózg, łączy te wszystkie zmysły w całość, umożliwiając nam sprawne poruszanie się w świecie. Jeśli jeden z nich zacznie szwankować, robi się nieciekawie, szczególnie jak problem dotyczy oczu, za sprawą których odbieramy aż 80% wszystkich wrażeń!
Cyfrowe nadwyrężenie wzroku – co to takiego? Jak się objawia ta dolegliwość?
To tym bardziej kluczowe współcześnie, gdy praktycznie większość czasu spędzamy, wpatrując się w ekran różnych urządzeń cyfrowych: laptopów, tabletów, smartfonów itd. Badacze, zdając sobie sprawę z rosnącego problemu zdrowotnego, stworzyli adekwatne określenie – cyfrowego nadwyrężenia wzroku, które dotyka coraz większej liczby osób. Objawy są nieprzyjemne związane z bólem różnego rodzaju: głowy, szyi, ramion, suchością oczu, niewyraźnym widzeniem. Oczywiście, najbardziej narażoną grupą na te problemy zdrowotne są osoby pracujące codziennie przy komputerze, co szczególnie dotyczy młodych osób, mających praktycznie od zawsze do czynienia z komputerami. Nieprzypadkowo najwięcej (prawie 70 proc.) osób urodzonych w latach 1980-94 zgłasza objawy cyfrowego zmęczenia oczu. Żeby zmniejszyć to zagrożenie zdrowotne, postaraj się stosować do sprawdzonych zasad. Wszystkie najbardziej istotne zebrałem poniżej!
Kontrola jest najważniejsza
Zdrowie jest najważniejsze, trzeba zawsze o nie dbać, tym bardziej, jeśli mowa o tak istotnych sprawach, jak narząd wzroku. Stara, ale zawsze mądra zasada – lepiej zapobiegać niż leczyć – sprawdza się tu doskonale, mówi o tym, że nie warto czekać na uciążliwe oraz kosztowne pogorszenie zdrowia, zdecydowanie korzystniej zainteresować się swoim stanem wcześniej. W przypadku oczu to często kwestia kluczowa, ponieważ za późna interwencja lekarska może oznaczać tylko jedno – coraz szybciej postępujące pogorszenie wzroku.
Żeby się tego ustrzec, powinieneś pamiętać, by przynajmniej raz do roku udać się na badania kontrolne, podczas których dowiesz się wielu istotnych rzeczy. Wykryta zostanie nie tylko ewentualna wada wzroku, dzięki czemu będzie można dobrać odpowiednią korekcję, lecz również oceniony zostanie przedni i tylny odcinek oka. Na tej podstawie można wykryć bardzo groźne choroby ogólne jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.
Oczywiście, o badaniach powinien myśleć każdy z nas, nawet wtedy, gdy jesteśmy w kwiecie wieku i czujemy się doskonale. To ważne również pod tym względem, że współczesny, dynamiczny tryb życia wpływa na szybkie pogorszenie wzroku. Wpatrzeni ciągle w ekran komputera, czy to podczas pracy, czy spędzania wolnego czasu (a najczęściej w obu przypadkach) mocno osłabiamy własny narząd wzroku.
O badaniach muszą szczególnie pamiętać osoby mające genetyczne predyspozycje do tego, aby zachorować na różnego rodzaju choroby. Jeśli miałeś w rodzinie takie problemy, to znak, że pewne wady organizmu pozostają, przechodząc na kolejne pokolenia. Za sprawą nowoczesnych urządzeń można wykryć już najmniejsze zmiany chorobowe i działać, tak, aby ograniczyć ich destrukcyjny wpływ.
Dieta dla oczu – jaka powinna być?
Pisałem już o tym, z czego powinna składać się męska dieta, jak to ważne, aby była dobrze zbilansowana, wpływając na lepsze samopoczucie i doskonałą kondycję całego ciała, w tym wzroku. Żeby dostarczyć mu to, co najlepsze, odżywiaj się zdrowo, korzystając z produktów bogatych w kwasy omega-3, cynk, luteinę i liczne witaminy jak A, C i E. Świetnie na zdrowie oczu wpływają też antocyjany mogące opóźnić rozwój niektórych chorób tj. zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Najważniejsze, aby twoja dieta była urozmaicona: bogata w to, co cenne dla organizmu – pełnoziarniste pieczywo, warzywa, owoce, orzechy i ryby. W każdym z tych produktów znajdziesz mnóstwo cennych składników odżywczych, wpływających pozytywnie na narząd wzroku.
Przy okazji warto też wspomnieć o tym, jak zatroszczyć się o okolice oczu, gdyż skóra w tym miejscu często prezentuje się niezbyt dobrze. Wystarczy stosować regularnie specjalny krem pod oczy, na przykład przeciwzmarszczkowy Ava Alga z ekstraktem z algi śnieżnej. Zapewnia cudowne właściwości, gdyż zawiera proteiny długowieczności KLOTHO i FOXO1, ale nie tylko, bo znajdują się tu też cenne ekstrakty chroniące przed wolnymi rodnikami, przyspieszające produkcję naturalnego kolagenu czy nawilżające naskórek (z ekstrakt z jedwabiu), co zapobiega utracie wody, opóźniając pojawienie się zmarszczek.
Zbawienny wpływ aktywności fizycznej
Dobrze zbilansowana, bogata w składniki odżywcze dieta jest niezwykle ważna, to samo powiemy o innych prozdrowotnych nawykach, na czele z aktywnością fizyczną. Regularne ćwiczenia wpływają zbawiennie na organizm, w tym na oczy, usprawniając krążenie krwi, która dzięki temu łatwiej dopływa do wszystkich narządów, także do naczyń narządu wzroku.
Uprawiając sport, zyskujesz więc pewność pozytywnych zdrowotnych zmian. Pisałem o tym między innymi w artykule pt. Czy jesteś nowoczesnym facetem? Oto cytat, który idealnie tu pasuje: “Nowoczesny mężczyzna jest aktywny – uprawia sport, dba o zdrowie, jest świadomy tego, jak ważny jest ruch. Nie musi uprawiać różnych dyscyplin i być w każdej z nich mistrzem – to nie o to tu chodzi, gdyż najważniejsza jest regularność i przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. Sport niekiedy staje się pasją, co tym bardziej sprzyja nie tylko dobrej kondycji, ale i kształtowaniu charakteru”.
Pracujesz przed komputerem? Mrugaj!
Bardzo prawdopodobne, że pracujesz przed komputerem, a nawet jak nie, to spędzasz przed nim mnóstwo czasu. Zasoby internetu potrafią przykuć na długie chwile, dostarczając nie tylko cennej wiedzy, ale i mnóstwa rozrywki, która działa niemalże jak narkotyk – ciężko się od niej oderwać. Jeśli trwa to codziennie po kilka godzin, nie pozostaje to bez wpływu na oczy. Dla nich to prawdziwa katorga, lecz można zmniejszyć trochę te cierpienia, wydłużając tym samym ich żywotność i dobrą kondycję.
Najważniejsze to… mrugać. Fizjologicznie nie dzieje się to często, od 8 do 12 razy na minutę. Oczywiście, w normalnych warunkach tyle wystarczy (film łzowy zapewnia stabilność przez minimum 15 sekund), ale już podczas intensywnej pracy przy komputerze to nie jest optymalna ilość, tym bardziej że ta częstotliwość spada do 3-4 razy na minutę. W efekcie film łzowy ulega zniekształceniu, może też niestety zostać przerwany, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami związanymi z suchością oczu.
Aby nie zrealizował się ten czarny scenariusz, musisz działać, stosując prostą zasadę 20-20-20. Na czym polega? Po prostu chodzi o przerwy od pracy przy komputerze, które powinieneś wykonywać co 20 minut. W tym czasie najlepiej patrzeć na odległy punkt. Jak przekonują okuliści, powinien on znajdować się od nas minimum 6 metrów. Równie ważny jest czas – wpatruj się w niego przez 20 sekund. Jak widzisz, potrzeba tak niewiele, by zadbać codziennie o swoje oczy. Oczywiście, może dojść do podrażnienia oczu, czego oznaką ich zaczerwienienie – w takim przypadku najlepiej stosować krople nawilżające.
Niezmienne zasady ergonomii miejsca pracy. Warto je przypomnieć!
Poza tym zawsze wartościowe, by korzystać z dobrodziejstwa sprawdzonych podstawowych zasady higieny i ergonomii miejsca pracy! Najważniejsze to umieścić monitor komputerowy w określonej odległości – optymalnie jak wynosi ona od 50 do 70 cm. Ważne również, aby znajdował się on poniżej oczu, o 10-20 stopni. Równie istotne jest to, aby monitor nie był za mały – minimalna przekątna powinna mieć chociaż 14 cale. Nie będziesz musiał wytężać wzroku, by dostrzec na nim najważniejsze elementy. Pomożesz sobie też, dostosowując wielkość czcionki pozwalającej na swobodne czytanie. Zamiast się męczyć, nadwyrężając wzrok, idealnie dopasowanie i komfort pracy.
Ponadto, pamiętaj o uniwersalnych zasadach: rób przerwy – na godzinę chociaż jedną, 5-minutową, zapewnij sobie odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu (20-22 stopnie) i wilgotność (powyżej 50%), nie siedź w ciemności, ani też nie przesadzaj z oświetleniem sztucznym – najkorzystniejsze jest naturalne i co równie istotne – nie zapomnij o uzupełnianiu płynów w organizmie. Praca umysłowa – podobnie jak fizyczna – mocno odwadnia, co kończy się gorszym samopoczuciem, ale i mniejszą wydajnością.
Okulary przeciwsłoneczne – czy warto? Oczywiście, że tak!
Łatwo zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, które niekiedy jawią się jako dodatek do ubioru, tymczasem ich rola jest niezwykle ważna – skutecznie chronią oczy nie tylko przed nadmiarem światła, ale i szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Brak tego zabezpieczenia to różne zdrowotne problemy: zaćma, uszkodzenie plamki żółtej, czy nawet niezwykle groźne nowotwory oczu i powiek. Tylko okulary atestowane, całkowicie blokujące promieniowanie UV-A i UV-B zapobiegają tym zagrożeniom. Warto jednocześnie wiedzieć, że są dostępne w różnych odcieniach, koniecznie więc dobierz je pod kątem własnych potrzeb.
Najbardziej klasyczne są szare, zapewniające naturalny kontrast, inne poprawiają kontrast przy słabym świetle (zielone) czy rozjaśniają obraz po zmierzchu (żółte). Ciekawie prezentują się kolory brązowy i bursztynowy, co szczególnie docenią osoby wrażliwe na duży blask. Poprawiają ostrość widzenia i percepcję głębi ostrości.
Czasem trzeba niewiele, by tak dużo zyskać, chroniąc to, co najcenniejsze – zdrowie. Narząd wzroku jest niezbędny do normalnego funkcjonowania, więc zrób wszystko, bo zawsze był w dobrej kondycji!