Ach, te kobiety. Co one robią, że ich włosy tak dobrze wyglądają, są gęste, bujne i połyskujące świeżością? Takie myśli kotłują się w głowie niejednego faceta. Są tym bardziej intensywne i natrętne, gdy mimo wielu godzin spędzonych przed lustrem włosy jakby żyły własnym życiem, nie zważając na te pielęgnacyjne próby. Czy też masz takie problemy i zastanawiasz się, co źle robisz? Chcesz to poprawić, ale nie wiesz jak? Czytaj dalej, a postaram ci się pomóc!
Męskie łysienie – co o nim wiemy?
Legendarne męskie łysienie to niestety fakt, nie żadna fanaberia czy przekaz marketingowy zachęcający panów do zakupu fantastycznych, zatrzymujących ten smutny proces, specyfików. Wystarczy przejść się po mieście, by porównać, jak prezentuje się damskie i męskie owłosienie. To pierwsze jest przeważnie bogate, zachwycające świetną kondycją, drugie zaś wręcz przeciwnie – kurczowo trzymające się głowy, niczym dodatek, którego braku nikt by nie zauważył. Nie dziwi więc, że wielu panów – zamiast myśleć o tych niedogodnościach – bierze sprawy w swoje ręce, obcinając się w stylu buzz cut, o czym pisałem w jednym z artykułów (przeczytaj fryzura buzzcut). Oczywiście, żeby nie było, tego typu uczesanie wybierane jest z wielu innych powodów, nie mając tylko związku z łysieniem!
Wielu jednak nie chce rezygnować z bujnej fryzury, lecz boi się, że przerzedzające się włosy będą wyglądać coraz gorzej, wpływając niekorzystnie na całościowy wygląd. Pamiętaj, że łysienie (nawet w dość młodym wieku) to specyfika typowo męska, wynikająca głównie z uwarunkowań genetycznych. Nie zamartwiaj się jednak zanadto, gdyż przy obecnym zaawansowaniu technologicznym żywotność włosów można znacząco przedłużyć. A czasem nawet nie trzeba radykalnych środków, bo wystarczy zmienić środki pielęgnacyjne, których używasz na co dzień.
Najczęściej głównym odpowiedzialnym za męskie łysienie jest hormon dihydrotestosteron (DTH), czyli pochodna testosteronu. Jego działania osłabia ukrwienie skóry głowy, co w konsekwencji blokuje istniejące mieszki włosowe, utrudniając jednocześnie wzrost nowych. Precyzyjnie dobrane, bogate w cenne składniki szampony i odżywki działają wzmacniająco oraz odżywiająco zarówno na włosy, jak i skórę głowy. Wpływają pozytywnie na ich kondycję, regenerując strukturę i pobudzając ukrwienie skóry głowy. Dzięki temu zmniejszają znacząco negatywne działanie hormonu DTH.
Niepokojące, zbyt szybkie wypadanie włosów?
Pamiętaj jednocześnie, że w wielu przypadkach nie obejdzie się bez konsultacji ze specjalistą dermatologiem. Jeśli niepokoi cię szybkie łysienie, nie zwlekaj, tylko umów się z lekarzem. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym lepiej, gdyż zwiększa się skuteczność ograniczenia wypadania włosów. Za sprawą różnych badań laboratoryjnych (m.in. morfologia, stężenie żelaza i ferrytyny we krwi, hormony tarczycy i rzecz jasna poziom DHA) można ustalić, w czym leży problem. Czasem też wykonuje się trichogram (mikroskopowe badanie włosa) czy biopsję skóry głowy.
Jak myć włosy – krok po kroku
W wielu przypadkach wystarczy codzienna troska, zwłaszcza że włosy narażone są na takie zanieczyszczenia jak smog, brud i kurz, a także urazy mechaniczne. Jednym z najważniejszych składników pielęgnacji jest odpowiednie mycie skóry głowy i włosów. To niby łatwe, ale warto przestrzegać najważniejszych reguł, m.in. w zakresie temperatury wody czy wycierania mokrych włosów.
- Od temperatury wody wiele zależy
Wiele zależy już od tego, jaką temperaturę ma wodą, którą myjemy włosy. Nie może być za gorąca, ponieważ wpływa to negatywnie na łuski włosa, które się rozszerzają, przez co tracą one blask i stają się matowe. Zbyt wysoka temperatura przyspiesza również produkcję sebum, sprawiając, że skóra głowa szybciej się przetłuszcza. Co ważne, woda nie może też być za zimna, gdyż w takich warunkach termicznych łuski włosa w ogóle się nie rozchylają, a więc wartościowe składniki szamponów i odżywek nie mają szans, by wniknąć w strukturę włosa.
- Myjemy głowę – jak to robić prawidłowo?
Postaraj się więc zawsze używać letniej wody. Zmocz włosy, wylej niewielką ilość szamponu na rękę i rozetrzyj go w dłoniach. Po naniesieniu preparatu na głowę, masuj jej powierzchnię kolistymi ruchami. Ten masaż jest nie tylko przyjemny, mocno rozluźniający, ale ma praktyczne zastosowanie, gdyż pobudza ukrwienie skóry głowy, a – jak już wspomnieliśmy – sprzyja to wzmocnieniu cebulek włosa. Skupiaj się przede wszystkim na dokładnym i porządnym oczyszczeniu skóry głowy. Warto powtórzyć tę czynność dwa razy, ponieważ pierwsze mycie usuwa zabrudzenia, a kolejne ma działanie odżywiające i pielęgnujące.
Równie ważne jest stosowanie odżywki. Podczas gdy szampon oczyszcza i usuwa zabrudzenia, odżywka dostarcza to, co najcenniejsze dla skóry głowy i włosów – składniki zmiękczające oraz nabłyszczające. Stosując ją, zawsze rób to z zaleceniami producenta, gdyż jedne preparaty spłukuje się od razu po nałożeniu, inne trzyma się kilka minut, a są też lekkie lotiony bez spłukiwania.
- Jak osuszyć mokre włosy?
Może się wydawać, że nie ma nic banalniejszego niż wycieranie mokrych włosów. To rzeczywiście nic trudnego, lecz warto przestrzegać zaleceń – przede wszystkim nie tarmosić ich zbyt mocno. Jak nie musisz, nie używaj suszarki, a jeśli jest taka konieczność, wybierz letni strumień powietrza, ponieważ gorący mocno wysusza włosy, co prowadzi do ich osłabienia. Łuska włosa ponownie się rozchyla (jak w przypadku zbyt gorącej wody) i staje się porowata. Pamiętaj też, by używać ręcznika w 100% wykonanego z bawełny.
- Z jaką częstotliwością myć włosy?
Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji. W większości przypadków nie ma żadnych przeciwwskazań, by robić to codziennie. Po prostu zdrowa skóra głowy jest zadbana, stale odżywiana i pielęgnowana, a przecież każdego dnia skóra głowy i włosy narażone są na wiele zanieczyszczeń ze świata zewnętrznego (różne zapachy, opary, kurz, dym tytoniowy smog, pot itp.). Za długie przerwy między kolejnymi myciami to ryzyko kumulacji tych wszystkich zabrudzeń, co oczywiście działa szkodliwie na kondycję skóry głowy i włosów. Oczyszczanie to podstawa, ponieważ zapewnia zdrowie, ale i ułatwia stylizację.
Dedykowane kosmetyki do włosów – klucz do sukcesu
Wielu mężczyzn podchodzi do tematu pielęgnacji włosów dość nonszalancko, stwierdzając, że jakikolwiek kosmetyk wystarczy. Prowadzi to do tego, że czasem nawet podbierają szampon i odżywkę swojej drugiej połówce. Jeśli tak robisz, zaprzestań tej praktyki, gdyż pomiędzy skórą damską a męską występują znaczące różnice w budowie. Ta druga jest zdecydowanie grubsza, więc potrzeba tu składników, które poradzą sobie z jej strukturą. Ma też inny pH, które u mężczyzn jest dużo niższe. Zamiast więc wybierać półśrodki i nietrafione rozwiązania lepiej zdecyduj się na kosmetyki dedykowane dla mężczyzn, jakich aktualnie na rynku jest całkiem sporo.
Jaki szampon do włosów wybrać?
Wybór jest tak duży, że łatwo stracić rachubę, lecz zawsze powinieneś kierować się jedną zasadą – kupić środek idealny do swoich potrzeb, biorąc pod uwagę takie czynniki jak jakość włosa, jego tekstura i ewentualne dolegliwości (np. wypadanie włosów czy przetłuszczająca się skóra głowy). Lepiej od razu odrzucić produkty 2w1, którymi z założenia można myć zarówno ciało, jak i włosy. Może to wygodne oraz oszczędne, ale działanie takich preparatów nie jest zbyt dobre, bo środki 2w1 wysuszają i podrażniają naskórek.
Jeśli jesteś aktywny, a głowę myjesz codziennie, skorzystaj ze specyfików nawilżających, do cienkich i delikatnych włosów zaś używaj kosmetyków z witaminami o działaniu wzmacniającym. Jak twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają postaw na szampony do włosów i odżywki kontrolujące wydzielanie sebum. Dla mężczyzn skarżących się na szybkie łysienie najlepsze są kosmetyki przeciwdziałające wypadaniu włosów.
Jak dobrać pomadę do stylizacji włosów?
Idealnie dobrane preparaty myjące i odżywiające, czyli szampon z odżywką, to absolutna podstawa, aby zawsze cieszyć się z pięknych, zadbanych włosów. To jednak nie wszystko, warto również postarać się o ich stylizację – wykończenie i udekorowanie fryzury. Do wyboru jest cała masa różnych produktów do stylizacji. Poznajmy je.
- Pomada do włosów to kosmetyk o miękkiej, półstałej konsystencji. Niezastąpiony do układania fryzur klasycznych oraz błyszczących typu pompadour (więcej o nich przeczytasz w artykule pt. Pompadour – co to za fryzura? Jak ją ułożyć?). Możesz być pewny, długotrwałego połysku, jak również tego, że pożądany kształt fryzury utrzyma się cały dzień. Minęły już czasy, gdy pomady wykonywano z olejów na bazie ropy naftowej. Dzisiaj to głównie produkty, które w swoim składzie zawierają naturalne tłuszcze, jak olej mineralny i wosk. Pomady występują w wielu odmianach, różniąc się głównie stopniem utrwalenia fryzury, jak również innymi parametrami, zwłaszcza mocą połysku i rodzajem zapachu. Ważne, by nie przesadzać z ilością pomady, gdyż to specyfik bardzo wydajny.
- Wosk do włosów – podobnie jak pomadę – stosuje się do utrwalania fryzur, by nadać im pożądany kształt. To najczęściej wosk pszczeli, Carnauba, Lanolina Castor lub wosk emulgujący. Można go stosować na mokre i suche włosy. Aby łatwiej go nanieść, warto niewielką ilość rozgrzać poprzez rozdrobnienie między palcami.
- Żel do włosów – jak to żel – ma galaretowatą konsystencję i występuje w wielu odmianach. Może więc lekko, średnio lub silnie utrwalać włosy, obciążając je i usztywniając. Dzięki temu, że w żelu występuje duża zawartość wody – włosy są dobrze nawilżone i odżywione. Łatwo też go zmyć. W zależności od tego, jaki styl lubisz, możesz wybrać żel dający efekt błyszczący i mokry bądź naturalny i bardziej matowy.
- Poza tym dostępne są takie kosmetyki jak kremy do włosów (usztywniają i ugładzają włosy, pozwalając zapanować nad niesfornymi kosmykami), pasty do włosów (nadają włosom połysk, ale jednocześnie mocno ich nie usztywniają) oraz glinki do włosów (mają podobne właściwości, co woski).
A teraz – po przeczytaniu powyższego artykułu – pomyśl, czy też tak dbasz o włosy, czy może nie zawsze odpowiednio się starałeś?