Zima to nie tylko ciężki czas dla zarostu, ale i dla włosów, które są podatne na przetłuszczanie się, łamliwość, ogólnie gorszą kondycję. Przez czapkę mocno też się elektryzują. Żeby zachować piękny, zdrowy i nieskazitelny wygląd czupryny trzeba wiedzieć, jak należycie o nią zadbać. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak to zrobić!
Taki mamy klimat!
Środkowoeuropejski klimat nie daje się nudzić. O każdej porze roku jest inaczej i można spodziewać się skrajnych warunków pogodowych, co oczywiście przekłada się też na gorszą kondycję fizyczną i psychiczną. Pisałem o tym między innymi w artykule pt. Dieta, aktywność, regeneracja, pielęgnacja – najważniejsze filary, by nie dać się jesieni i zimie, zwracając uwagę na to, jak to ważne, by kompleksowo zająć się dobrostanem ciała i umysłu. Skupiłem się też stricte na zaroście (we wpisie pt. Brodacz zimą – o czym powinien pamiętać, aby jego grzywa była w dobrej kondycji?), pisząc, że zima stanowi poważne wyzwanie dla każdego brodacza, bo w czasie tych kilku miesięcy trzeba borykać się z negatywnymi czynnikami pogodowymi – minusowymi temperaturami, wiatrem, śniegiem i opadami innego rodzaju – zmrożonego deszczu, krupy itp. Ale nie tylko te warunki atmosferyczne szkodzą, bo też klimat panujący w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie jest nie tylko gorąco, ale i sucho, co powoduje, że broda staje się wysuszona i w konsekwencji zaczyna drapać oraz swędzieć. Stąd już prosta droga do jej coraz gorszej kondycji.
Na te same problemy narażone są włosy, które dodatkowo – jak wspomniałem – mocno się elektryzują, głównie przez to, że mają kontakt z czapką i szalikiem. Żeby to ograniczyć i poradzić sobie z innymi trudnościami, trzeba pamiętać o codziennej pielęgnacji włosów, do czego oczywiście niezbędne są odpowiednie kosmetyki. Równie istotne jest przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania. Wszystko opiszę poniżej!
Wszystko, co najlepsze dla włosów (i nie tylko) znajdziesz w ofercie RareCraft. Mydła i szampony, a także przydatne do pielęgnacji włosów akcesoria (szczotki do włosów) sprawdzają się doskonale, niezależnie od tego rodzaju włosów!
Co szczególnie szkodzi włosom w okresie zimowym?
Oczywiście, zmienne warunki. I nawet nie chodzi tu o same kosmyki włosów, najbardziej narażona jest skóra głowy, ponieważ niskie temperatury dość mocno spowalniają pracę gruczołów łojowych. To w konsekwencji sprawia, że włosy tracą swoją ochronę – naturalny tłuszcz. Prowadzi to niestety do tego, że są one bardziej podatne na uszkodzenia. Gdy mróz trzyma, to zwężają się również naczynia krwionośne, przez co do mieszków włosowych nie może dotrzeć dostateczna ilość składników odżywczych. W efekcie są one osłabione, tracą na jakości, zaczynają wypadać.
Receptą na to jest zakładanie czapki zawsze, gdy wychodzimy z domu, lecz jak już wiemy, jej obecność też ma negatywny wpływ na kondycję skóry i włosów. Elektryzują się i przetłuszczają. Wpadamy więc w zaklęty krąg, bo z czapką źle, bez czapki wcale nie lepiej. Nie powinniśmy jednak mieć tu żadnych wątpliwości – czapka zimą to podstawa! Nie myśl o tym, że włosy będą się elektryzować lub że zepsujesz sobie fryzurę, bo najważniejsze jest to, by ochronić włosy i skórę głowy. Tym bardziej że negatywne skutki noszenia czapki można zminimalizować. Wybierz czapkę uszytą z naturalnych tkanin jak wełna lub bawełna. Nie powinna ona zbyt mocno uciskać. Żeby zmniejszyć elektryzowanie się fryzury, po zdjęciu czapki, spryskaj jej wnętrze specjalnym płynem antystatycznym.
Włosy w dobrej kondycji przez całą zimę? Tak, to możliwe!
Troska o włosy w okresie zimowym to bezwzględne przestrzegania kilku zasad. Mogą one naprawdę świetnie się prezentować, niezależnie od warunków panujących na dworze. Aby to się udało, musisz zadbać nie tylko o pielęgnację włosów i skóry (o tym za chwilę), ale też zatroszczyć się o dietę. Ma to szczególne znaczenie w tym okresie, gdy organizm jeszcze bardziej niż latem potrzebuje witamin i minerałów.
Codzienny jadłospis powinien być wzbogacony o zdrowe tłuszcze, ryby, warzywa, owoce i produkty zbożowe. Pij dużo wody i unikaj niezdrowego tłuszczu, używek i cukru. Inną ważną radą, o jakiej nie można zapomnieć, jest to, by nie używać suszarki! To dla włosów bardzo niekorzystne podczas zimowej pory. Niech Ci nie przyjdzie też do głowy, żeby wychodzić na mróz z wilgotnymi włosami. Inne niewskazane zabiegi to używanie nadmiernej ilości kosmetyków do stylizacji, co niepotrzebnie je obciąża.
Jak dopasować odpowiednie kosmetyki?
To, o czym wspomniałem powyżej, jest niezwykle istotne, ale i tak najwięcej miejsca należy poświęcić pielęgnacji. To czynność, na jaką potrzeba czasu, jak również dopasowania odpowiednich środków, w zależności od tego, jakie masz włosy – suche/matowe, przetłuszczające się, z łupieżem, mocno się elektryzujące, a może przyklapnięte.
- Włosy suche i matowe trzeba otoczyć szczególną troską w okresie zimowym, ponieważ mróz, ale też ogrzewane pomieszczenia jeszcze bardziej wysuszają pasma. Najważniejsze więc, by intensywnie je nawilżać oraz chronić. Zainwestuj w dobry szampon, odżywkę oraz maskę. Włosy suche i matowe potrzebują więc typowo nawilżających składników – takie zapewnia olejek arganowy, olejek ze słodkich migdałów, olejek kokosowy czy olej konopny. Inne cenne substancje to aloes, jedwab, prowitamina B5 i różnego rodzaju emolienty.
- Zima nie sprzyja również włosom przetłuszczającym się. Jak wcześniej wspomniałem – źle działają na nie zarówno niskie temperatury, warunki atmosferyczne, jak i noszenie czapki. To dlatego, że pod jej przykryciem gruczoły łojowe muszą pracować dużo intensywniej, co przekłada się na ich szybsze przetłuszczenie się. Radą jest to, o czym już pisałem – noś czapkę koniecznie, ale wybierz egzemplarz z naturalnej, przewiewnej tkaniny. Szampon powinien być delikatny, najlepiej ze składnikami odpowiedzialnymi za regulację pracy gruczołów łojowych (np. wyciąg z pokrzywy). Warto myć włosy tak często, jak tego potrzebują, przestrzegając najważniejszych zasad – używaj letniej wody, stosuj odżywkę o lekkiej konsystencji i zrezygnuj z kosmetyków obciążających nadmiernie skórę głowy i pasma.
Wypróbuj naturalny szampon do włosów Mr Bear Family Springwood, w którym pełno jest zdrowotnych składników między innymi wyciąg z pokrzywy, ale też skrzyp polny (zwalcza łupież) i oczar wirginijski (ukoi podrażnioną skórę). Poza tym zawiera ekstrakt z aloesu i wiele cennych witamin (A, C, E oraz B 12).
- Po raz kolejny to powtórzę – czapka w zimę to podstawa, mimo że powoduje inne problemy z włosami, między innymi powstawanie łupieżu. Winowajcą jednak nie jest czapka, lecz materiał, z jakiego została wykonana. Najgorsze są sztuczne włókna, które sprawiają, że głowa mocniej się poci, przez co na jej powierzchni utrzymuje się wilgoć, prowadząc do rozwoju bakterii oraz grzybów. A to już najprostsza droga do łupieżu. Nosząc okrycie głowy z naturalnych tkanin, nie będziesz mieć tych nieprzyjemności. Warto też, zwłaszcza jak masz tendencje do powstawania łupieżu, wybierać kosmetyki zawierające olej z czarnuszki, olejek konopny czy mniszek lekarski. To substancje przeciwzapalne i antybakteryjne, regulują pracę gruczołów łojowych i zapobiegają rozmnażaniu się drożdżaków.
- Czapka to też problemy z przyklapniętą fryzurą. Potrafi zepsuć nawet najdłużej układaną grzywę, co szczególnie się dzieje, jak założysz ją na niedokładnie wysuszone pasma. To najszybsza droga do tego, by włosy oklapły i wyglądały niezbyt estetycznie. Warto też stosować szampon dodający objętości i piankę do włosów, która uniesie włosy u jej nasady. Do suszenia włosów zaś używaj wyłącznie chłodnego nawiewu.
Zimą jeszcze bardziej niż o innych porach roku musisz zatroszczyć się o pielęgnację włosów. Mają one większe wymagania, są też dość mocno narażone na przesuszenie, przetłuszczenie i pojawienia się łupieżu. Stosuj się do zawartych w artykule porad, żeby ograniczyć do minimum te problemy.