Chociaż wybór środków pielęgnacyjnych jest dziś przeogromny, to w tym bogactwie natrafić można na wiele preparatów, które zawierają w swoim składzie chemiczne dodatki. Wywołują problemy skórne, powodując dyskomfort – swędzenie, drapanie i inne nieprzyjemne dolegliwości. Nie warto tak się męczyć, szczególnie że dostępnych jest coraz więcej naturalnych kosmetyków. Co warto o nich wiedzieć?
Dlaczego warto wybierać naturalne kosmetyki?
Zielona, pełna owadów łąka, czysty, szemrzący strumień, łagodzący wszystkie zmartwienia szum leśnego wiatru – tak właśnie wygląda naturalność. Nie ma tu hałasu, zanieczyszczeń i innych typowo miejskich akcentów, które mogłyby to zakłócić. W takich warunkach odpoczywa nasze ciało i psychika. Stosując naturalne środki pielęgnacyjne, właśnie takie ukojenie zapewniamy swojej skórze i włosom, chroniąc ją przed sztucznymi substancjami niskiej jakości. To tym bardziej istotne dla osób borykających się z problemami skórnymi.
Powinni oni zawsze o tym pamiętać, dobierając odpowiednie kosmetyki, żeby nie pogłębiać nieprzyjemnych doznań – drapania, swędzenia, pieczenia itd. To zresztą ważne dla każdej osoby, bo im dłużej stosujemy chemiczne środki pielęgnacyjne, tym gorzej dla kondycji skóry. Wybieraj świadomie, zawsze sprawdzaj skład kosmetyku, w którym powinny dominować ekstrakty roślinne i oleje naturalne. Naturalne kosmetyki nie zawierają sztucznych dodatków, parabenów, silikonów czy parafin, są wytwarzanie ręcznie i pakowane w ekologiczny papier. Nie są produkowane masowo, lecz najczęściej tworzą je małe, rodzinne firmy.
Pamiętaj też, że producenci kosmetyków naturalnych muszą przestrzegać surowych kryteriów, żeby tworzone przez nich preparaty zostały dopuszczone do sprzedaży. W wielu krajach europejskich za kontrolę odpowiada specjalnie do tego celu powołany Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP). Odpowiedzialna jest za ustalenie wszelkie zasad i wymogów dla naturalnych produktów. Troszczy się również o to, aby kosmetyki dopuszczone do sprzedaży nie były testowane na zwierzętach.
Jeśli szukasz naturalnych środków pielęgnacyjnych, polecam Ci RareCraft, gdzie wśród bogatej oferty znajdziesz naturalne mydła do ciała, włosów i brody, dezodoranty w kremie, a także przydatne w pielęgnacji akcesoria, jak kartacz do brody, szczotka do brody i wąsów czy szczotka do masażu ciała. RareCraft to bogactwo naturalnych składników i nieoczywistych, absolutnie unikalnych aromatów, czego przykładem mydło koniakowe!
Jak pokazuje analiza przeprowadzona przez GfK Polonia, Polacy coraz chętniej wybierają ekologiczne kosmetyki, co świadczy o rosnącej świadomości w zakresie troski o zdrowie, ale i środowisko, bo tego rodzaju środki produkowane są w ten sposób, by ingerencja w naturę była jak najmniejsza. Nie zużywa się tak wiele zasobów ziemskich, na przykład wody. Nie czerpie się dużych ilości prądu, zwłaszcza że naturalne specjały – jak już napisaliśmy – najczęściej wyrabiane są ręcznie, a udział maszyn jest ograniczony do minimum. Ze wspomnianego badania wynika, że od lipca 2019 r. do czerwca 2020 r. segment tych kosmetyków wzrósł o 39 procent i sięga już niemal 200 mln zł. Nie ulega wątpliwości, że trend ten zostanie zachowany, a raczej jeszcze bardziej przyśpieszy.
Kosmetyki naturalne – jakie bogactwo w sobie kryją?
Kosmetyki naturalne zawierają w swoim składzie to, co najcenniejsze – multum środków aktywnych, które zostały dobrane w sposób przemyślany i wyważony, aby zapewnić cerze odpowiednie oczyszczenie, odżywienie i nawilżenie. Bardzo ważną rolę odgrywają tu fazy – wodna i olejowa, bo stanowią bazę dla substancji czynnych. Tworząc emulsję, łatwo rozprowadzają się po skórze i włosach, docierając najgłębiej, działając w pełni odżywiająco.
Do fazy wodnej zaliczamy hydrolaty o zbawiennych właściwościach tonizujących i łagodzących podrażnienia. Faza olejowa to głównie oleje tłoczone na zimno, ale też masła, w których łatwo rozpuszczają się witaminy, sole i enzymy. Duże znaczenie mają też tłuszcze, odbudowujące warstwę lipidową skóry, dzięki czemu zatrzymywana jest w niej woda, co zapewnia jej jędrność i elastyczność. Jak już wspomnieliśmy, najważniejsze w jej składzie są różnego rodzaju oleje roślinne i olejki eteryczne. Takie samo znaczenie mają tłuszcze i woski oraz różnorodne wyciągi z ziół, nektarów kwiatów. Obecne są tu też nieorganiczne sole i tlenki otrzymywane z minerałów. Barwniki, emulgatory i emolienty są tylko pochodzenia naturalnego, tak samo konserwanty, które wykazują się podobnymi właściwościami do występujących w przyrodzie. Do produkcji tego rodzaju kosmetyków wykorzystuje się też składniki pochodzenia zwierzęcego, ale tylko takie jak wosk pszczeli, mleczko pszczele, lanolinę, mleko i jego pochodne.
Wzmiankowany we wcześniejszym fragmencie Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy wyróżnił surowce kosmetyczne, których pod żadnym pozorem nie można stosować do produkcji środków naturalnych. To aromaty i barwniki syntetyczne, pochodne ropy naftowej (czyli parafina, wazelina itp.), silikony, parabeny i karbomery. Zawsze więc przed kupnem sprawdź skład kosmetyku, oceniając, czy użyte do jego produkcji środki są rzeczywiście w pełni naturalne. Równie istotne jest to, jak wykonane jest opakowanie kosmetyku. Najważniejsze, by materiałem były surowce wtórne, poddające się biodegradacji. Powinno być jak najbardziej oszczędne w formie bez zbędnych kartonów i folii zewnętrznych.
Najpopularniejsze naturalne składniki – poznaj je
- Masło shea to jeden z głównych składników każdego naturalnego środka pielęgnacyjnego. Zawiera mnóstwo wartościowych kwasów (oleinowy, stearynowy, palmitynowy, linolenowy), witamin (A, E, D i F), węglowodorów, karitenu i fitosteroli. Dzięki zawartości tylu elementów, masło shea natłuszcza i odżywia skórę, jednocześnie działając odmładzająco i regenerująco.
- Olej kokosowy pozyskiwany jest ze świeżego miąższu orzechów kokosowych. Może być stosowany do każdego typu cery. Nawilża i odżywia skórę przesuszoną, łagodzi wypryski, które pojawiają się na cerze tłustej, łojotokowej i trądzikowej.
- Olejek różany pochodzi z kwiatów róży damasceńskiej. Cudownie pachnie, poprawiając kondycję skóry, wpływając pozytywnie na ogólne samopoczucie. W olejku znajdujemy cenne składniki aktywne: tainy, flawonoidy i olejki eteryczne, które zbawiennie działają na skórę, łagodząc jej stany zapalne.
- Równie cenny jest olej arganowy, uzyskiwany poprzez tłoczenie na zimno owoców arganii. Przeważają tu zdecydowanie nienasycone kwasy tłuszczowe – oleinowy i linolowy, stanowiąc ponad 90% jego składu. Dobrze wpływa na skórę, zapobiegając jej odwodnieniu, zmniejszając nieestetyczne zmiany (blizny operacyjne, rozstępy), zmarszczki, wzmacnia suche i zniszczone włosy, poprawia kondycję paznokci.
- Olejek migdałowy zachwyca właściwościami zmiękczającymi i odżywiającymi, co docenią zwłaszcza osoby o skórze suchej i wrażliwej. Jest bogaty w wiele cennych witamin – A, B1, B2, B6, D oraz E. Cechuje się lekką konsystencją, więc szybko wchłania się w skórę, nie pozostawiając na niej tłustej warstwy. Obecne tu kwasy – oleinowy i linolowy mają działanie łagodzące oraz zmiękczające naskórek.
Jak czyścić i nawilżać twarz?
Stosując naturalne środki, powinniśmy pamiętać o tym, by poszczególne czynności pielęgnacyjne wykonać po kolei. Gwarantuje to najlepsze efekty. Podstawą jest delikatne oczyszczanie, które warto wykonać każdego poranka, bo podczas snu na cerze zbierają się różne zabrudzenia. Gromadzi się też tu też nadmiar sebum, przez co skóra jest zbyt tłusta i nieestetycznie się prezentuje.
Przemycie wodą twarzy na pewno nie wystarczy – zdecydowanie lepiej użyć naturalnego mydła RareCraft Czysty Węgiel, w którym pełno najwyższej jakości składników. Nie tylko oczyści skórę twarzy i ciała, ale i przywróci jej prawidłowe funkcjonowanie, dzięki czemu będzie zachwycać zdrowiem i pięknym wyglądem.
Oczyszczanie jest absolutną podstawą – bez tej czynności nie sposób przejść do kolejnych etapów pielęgnacji. Tonizowanie, które wykonujemy w dalszej kolejności, przywraca skórze odpowiedni poziom pH. To zapewnia, że skóra wykazuje mniejszą tendencję do przesuszania i przetłuszczania. Najlepiej sprawdza się tu nawilżający tonik lub hydrolat. Następnie przejdźmy do nawilżenia skóry, stosując naturalne kremy regenerujące. Polecam Mr Bear Family Face Cream o świeżym, unikalnym zapachu cytrusów i imbiru. Krem zawiera bogactwo dobroczynnych, naturalnych składników. Dzięki temu, że wnikają głęboko w skórę, odpowiednio ją nawilżają i odżywiają. Czuć już to po pierwszym użyciu. Co równie ważne, krem nie pozostawia tłustej warstwy. Można go stosować po każdym myciu twarzy, ale też po goleniu.
Kosmetyki naturalne dostępne są w różnej formie jako mydła, kremy czy dezodoranty, ale wszystkie dostarczają to, co najcenniejsze – odżywcze, wolne od chemii, składniki. Zawsze wybieraj produkty, które to zapewniają!