Każdy mężczyzna, który planuje zapuścić brodę, powinien dopasować ją do swojego wyglądu, aby prezentowała się naprawdę epicko. Twój styl bycia, ubiór i cechy osobowościowe mają tu ogromne znaczenie – muszą być oczywiście spójne z Twoim zarostem. Najważniejszy jest jednak kształt twarzy, bo jego nie zmienisz, więc musisz z całą mocą postarać się, aby Twoja grzywa pasowała do jej proporcji. W zależności od tego, czy masz twarz kwadratową, owalną czy trójkątną, powinieneś wiedzieć, jak modelować zarost, by prezentował się perfekcyjnie!
Twarz i broda – zgodna para?
Wszystkim rządzą proporcje, nie inaczej jest w przypadku zarostu na twarzy. W błędzie są ci, którzy myślą, że nie trzeba ingerować w to, jak rośnie grzywa, że wystarczy od czasu do czasu się ogolić. Takie podejście skutkuje gorszym wyglądem – twarz jest zarośnięta chaotyczną burzą włosów i zamiast podkreślać dobry styl jej właściciela, efekt jest diametralnie inny.
Jak wiadomo, pielęgnacja zarostu to podstawa, by prezentował się on elegancko i stylowo, ale też, żeby włosy nie swędziały i drapały. To więc ważne zarówno pod względem estetyki, jak i dobrego samopoczucia. Wielu brodaczy jednak – mimo że dbają regularnie o swoją grzywę, sumiennie ją pielęgnując, myjąc dedykowanym szamponem i nawilżając olejkami, zapominają o tym, że broda nie jest samotną wyspą, a zawsze występuje w duecie z twarzą. Trzeba wiedzieć, jak umiejętnie je połączyć!
Sięgnij po pielęgnacyjne specjały RareCraft. Do wyboru są olejki do brody, szampony, dezodoranty i mydła przeznaczone nie tylko dla brodaczy, ale dla każdej osoby, która pragnie zatroszczyć się o swoje ciało i włosy jak najlepiej!
Jakie są rodzaje kształtu twarzy?
Określenie kształtu twarzy i dopasowanie na tej podstawie typu zarostu, jest kluczowym zadaniem, ponieważ będziesz w stanie z całą świadomością podkreślić jej atuty i ukryć ewentualnie niedoskonałości. Czasem pomaga wizyta u barbera, który może nie tylko dobrać kształt brody do kształtu twarzy, ale też do Twojego stylu – fryzury oraz ubrania. Samodzielnie też to ustalisz – wystarczy stanąć przed lustrem i określić cechy szczególnie Twojej twarzy, oceniając, jak wyglądają poszczególne jej rejony: okolice podbródka, żuchwy oraz kości policzkowych. Czy na twarzy występują linie, wystające kości czy zaokrąglenia? Spójrz na poniższe wzory, dzięki czemu łatwiej będzie Ci ustalić punkty wspólne i na tej podstawie precyzyjnie zdiagnozować kształt twarzy. Przypatrz się i zobacz, czy jest on:
- podłużny (oblong),
- prostokątny (rectangle),
- okrągły (round),
- owalny (oval),
- kwadratowy (square),
- trójkątny (triangle),
- diamentowy (diamond)
Zródło zdjęcia: https://www.chaptrhair.com/blogs/tips-and-advice/the-best-hairstyles-for-your-face-shape
Trzeba też pamiętać, że w wielu przypadkach nie da się dopasować idealnie, w skali 1 do 1, kształtu swojej twarzy do określonego wzoru. Przeważnie jest jednak tak, że przeważają pewne cechy i to na nich warto się skupić.
Twarz podłużna – jakie ma cechy charakterystyczne?
Zaczynamy od podłużnego kształtu twarzy, który bardzo łatwo rozpoznać, zwłaszcza po tym, jak jest ona mocno “wyciągnięta” w dół, a jednocześnie jest niezbyt szeroka. Żeby więc prezentowała się atrakcyjnie z zarostem, trzeba tak go wymodelować, by twarz optycznie wydawała się skrócona i rozciągnięta na boki. Pasuje tu idealnie lekki zarost z wysoko wytyczoną linią policzkową.
Policzki nie powinny być zbyt intensywnie zarośnięte i też o wiele krótsze niż w przypadku boku twarzy. Sprawdza się też broda o równej długości na policzkach, jak i w centralnym obszarze twarzy. Najgorsza w tym wypadku jest broda luźno puszczona zlokalizowana na środku twarzy, tym bardziej że jeszcze bardziej wydłuży twarz.
Prostokątna – dlaczego zwykło się tak ją określać?
Twarz prostokątna podobna jest do poprzednio omawianej twarzy podłużnej. Jest jednak jeszcze bardziej wyciągnięta i mniej szeroka. Cechuje ją za to szeroki podbródek, nierzadko kanciasty i wysokie czoło. Tak samo jak w przypadku kształtu podłużnego, musisz postarać się, by wyrównać jej proporcje, dążąc do tego, by nadać jej bardziej okrągły kształt.
Okrągła – jaki zarost do niej pasuje?
Na twarzy okrągłej próżno szukać widocznych linii. Nie ma więc tu potrzeby ich zniwelowania, lecz wręcz przeciwnie – wyostrzenia. Broda nie może więc dodatkowo zaokrąglać twarzy. Najlepsze w tym wypadku są mocno wykonturowane brody, na przykład krótkie wzory, jak kozia bródka o uwydatnionych liniach czy kotwica, której cechą charakterystyczną jest podkreślenie zarysu podbródka. Inne sprawdzone stylizacje to pełny kształt brody, przystrzyżone boki i zarost na wysokości policzków. Można też taką twarz trochę wyciągnąć w dół.
Owalna – kształt idealny?
Gdyby wybrać idealną twarz dla brodacza, byłby to właśnie ten kształt – owalny. Proporcje są tu wręcz perfekcyjne. Ani kości policzkowe nie przeszkadzają, bo nie psują symetrii, ani podbródek, który nie jest zbyt spiczasty i za bardzo szeroki. Nieprzypadkowo wielu mężczyzn o innych niż owalnym kształcie twarzy, tak stylizuje zarost, by osiągnąć ten efekt!
Dzięki idealnym proporcjom między szerokością a długością twarzy wybór kształtu brody to nie wyzwanie, lecz praktycznie pełna dowolność, bo niezależnie, na co byśmy się zdecydowali, efekt będzie dobry.
Kwadratowa – co o niej wiemy? Jaki pasuje tu zarost?
Kolejnym kształtem jest kwadrat, gdzie mocno dominują dwa charakterystyczne znaki szczególne – silnie zarysowana linia szczęki i wysokie czoło. Z tego względu warto zdecydować się na zaokrąglony kształt brody wokół ust. Można też zapuścić zarost, rezygnując z wąsów. Zarośnięty podbródek optycznie wydłuży twarz i zniweluje zbyt kanciaste policzki. Inną ciekawą opcją jest pełna broda, ale tylko w wersji przystrzyżonej na okrągło.
Trójkątna – jakie są jej znaki szczególne?
Na twarzy trójkątnej rządzi ostry podbródek, ale też wyraźnie zaakcentowane policzki. U niektórych mężczyzn dość widoczne jest też wysokie czoło. Broda powinna zakryć wszystkie “kanciaste”, zbyt ostre fragmenty twarzy. Dobrze prezentuje się broda, której długość jest taka sama na dole, jak i na wysokości policzków. To sprawia, że twarz zyskuje równe proporcje. Ciekawie prezentują się też szerokie wąsy.
Diament – Jak wygląda?
W twarzy diamentowej – podobnie jak w trójkątnej – dominuje wyrazisty podbródek. Najważniejsze to go ukryć i wygładzić ostre linie. W przypadku diamentowego kształtu twarzy najlepiej sprawdza się typ zarostu zaokrąglony. Niewskazane zaś jest decydowanie się na szpiczaste brody i kozie (szczególnie długie) bródki.
Niezależnie od tego, jaki kształt ma Twoja twarz, możesz idealnie dobrać do niej zarost. Żeby jednak to się udało, dokładnie przyjrzyj się swojemu odbiciu w lustrze, starając się odnaleźć cechy szczególne, które świadczą o danym kształcie. Równie istotna jest ocena możliwości Twojego zarostu. Nie ma też sensu porównywać się z innymi brodaczami, bo u każdego grzywa rośnie inaczej. To, co u jednego się sprawdzi, niekoniecznie zda egzamin u innej osoby.
U wszystkich zaś sprawdza się to samo – regularna pielęgnacja najlepszymi środkami dla brodaczy! I tu po raz kolejny chciałbym Ci zaproponować produkty marki RareCraft. Wszystkie linie zapachowe RareCraft: Druidzka, Piwna, Koniakowa, Kwiat Orientu, Wyprawa Cortesa – zasługują na Twoją uwagę!