To tylko pozory, że w świecie męskiej mody wieje nudą i pustką, co przyznają wszyscy faceci borykający się z problemami dopasowania poszczególnych elementów ubioru. Pisałem już o tym na blogu, że choć kobieca szafa jest nieporównywalnie bogatsza, bardziej kolorowa i różnorodna, to mężczyzna dbający o wygląd, podkreślający swój styl, musi często intensywnie myśleć nad tym, jak się ubrać stosownie do sytuacji. A nawet jak przywdziewa luźny strój, to chce, aby kreacja była ciekawa kompozycyjnie. Ogromną rolę w tym obszarze odkrywają akcesoria. Zobacz jak je dopasować!
Dobór akcesoriów do ubrania – zadanie wymagające wielkiej wprawy i wiedzy
Dobrze ubrany mężczyzna wygląda tak, że wszystkie elementy stroju mają swoje miejsce w stylistycznej układance, nie znalazły się tam przypadkiem, panuje tu kompozycyjna równowaga. Niewtajemniczonym może się wydawać, że łatwo osiągnąć taki efekt, lecz zaprawieni w bojach wiedzą, ile trzeba sił w to włożyć, ile podjąć prób, przeżyć rozczarowań, żeby osiągnąć upragniony efekt.
A przecież dobór akcesoriów to już najwyższa liga, zadanie, z którym doskonale radzą sobie panowie interesujący się modą, nie tylko śledząc trendy, ale znając bardzo dobrze silne i słabe strony swojej sylwetki, by na tej podstawie dopasować idealnie wszystkie elementy ubioru. Jeśli śledzisz wpisy na moim blogu, wiesz, o czym mowa. Przedstawiłem ten temat w artykule pt. Sylwetka a dobór garnituru. O czym pamiętać?, wyjaśniając zależności między tym, jaką mamy budowę ciała i jak biorąc to pod uwagę, wybrać idealny zestaw ubraniowy. Teraz jednak chciałbym rozwinąć temat, zwracają uwagę na wielką moc akcesoriów, które odpowiednio dopasowane potrafią zdziałać cuda, dodając wartości stylowej każdej kreacji.
Na początek podstawy
Nim jednak przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji, wyjaśniając jak zestawić akcesoria z większymi partiami odzieży, przypomnijmy najważniejsze zasady dotyczące dobrego stylu.
- Przede wszystkim zawsze nośmy jeden jednolity element odzieży. Żeby za bardzo nie mieszać, podajmy najprostszy przykład, jakim jest garnitur w jednolitym kolorze z pasiastą koszulą. Zachowanie tej spójności ma ogromne znaczenie dla całego stroju, zapewniając odpowiednie wyważenie akcentów.
- Jeśli jesteś bardziej doświadczony w obszarze męskiej mody, łatwiej ci eksperymentować, bawiąc się kolorami. Jak jednak nie czujesz się na siłach, wybierz pewne rozwiązanie, decydując się na neutralny odcień (biały, czarny, szary, brązowy, granatowy), który dla lepszego efektu powinien przełamać inny akcent kolorystyczny.
- Ważna uwaga mówi też o przewadze ubrań nad akcesoriami – mianowicie te pierwsze mają znaczenie nadrzędne, a dodatki powinny być dobierane w dalszej kolejności. Mówiąc inaczej – kolejność zakupów jest jasna. Najpierw jest czas, by kupić garnitur, dżinsy czy koszulę, a dopiero w dalszej kolejności wybierz pasujące do nich akcesoria.
- Czasem aż trudno uwierzyć, że pewne – wydawałoby się nieznaczące – szczegóły mają tak ogromne znaczenie dla finalnego efektu. I co równie ciekawe, wszystkie te drobne elementy muszą oddziaływać ze sobą, żeby powstała spójna całość. Widać to już na przykładzie dopasowania butów do skórzanego paska – niezależnie, czy jest od spodni, torby czy bransoletki. Utrzymanie jednego koloru pozwala zachować uporządkowany, schludny wygląd. Oczywiście, to kolor butów decyduje o tym, w jakim odcieniu ma być pasek – nigdy odwrotnie.
Metalowe elementy – jak je zestawić z pozostałą częścią ubioru?
Nie tylko skórzane paski powinny do siebie pasować, gdyż w tej grupie są też metale. Ważne, by ich kolor utrzymać w tym samym tonie, co zapewni pełną kontrolę nad wyglądem i efektem, jaki chcemy uzyskać. Drobne elementy, jak klamra od paska nie zakłóci spójnej stylistycznej kompozycji, a wręcz przeciwnie – stanie się jej idealnym dopełnieniem. W przypadku metalowego zegarka sprawa jest dość prosta – jeśli jest srebrny, dopasuj pasek w takim samym kolorze. Analogicznie postępuj, gdy jest na przykład złocisty. Wiadomo, nie muszą być identyczne, zegarek może mieć wypolerowaną fakturę, a klamra być wyszczotkowana.
Blisko zegarka znajdują się spinki do mankietów, więc ważne, by metal, który je pokrywa, był taki sam lub bardzo podobny, co zastosowany w czasomierzu. Wizualnie powinny też pasować do spinki lub klipsa do krawata.
Nosisz pierścionki lub bransoletki? Znajdują się blisko zegarka, więc działa tu ta sama zasada, co w przypadku spinek – najlepiej jak ich metale do siebie pasują. To samo powiemy o naszyjnikach, choć występuje tu pewne odstępstwo od normy, gdy mowa o wisiorku, z którym masz osobisty bądź religijny związek. Alternatywą dla metalowych bransoletek są modele skórzane lub koralikowe. A co z kolczykami? Żeby zachować spójność stylistyczną, powinieneś dopasować je do klipsa do krawata i szpilki do krawata. Jak są nieobecne w twoim ubiorze, to zestaw je z zegarkiem.
Kolorystyczne bogactwo detali
Jak widzisz, dość łatwo dopasować elementy wykonane ze skóry i metali, bo wystarczy kierować się tu podstawową kompozycyjną zasadą – stylistycznej spójności. Teraz idziemy dalej i napotykamy trochę większy poziom skomplikowania, bo w grę wchodzą kolory.
Dla wielu mężczyzn to prawdziwy problem, bo wedle badań aż 8% z nich ma trudności z ich rozpoznawaniem (przy 0,5% kobiet). Naukowcy wiedzą, czemu tak się dzieje – wynika to z budowy i położenia genów odpowiedzialnych za widzenie barwne. Na szczęście można sobie z tym poradzić, wystarczy odrobina wiedzy.
Podstawą jest koło barw, na którym znajdują się 4 rodzaje schematów kolorów: monochromatyczne, analogowe, triadyczne i komplementarne. Pierwsze z wymienionych – monochromatyczne pochodzą z tej samej rodziny kolorów, są więc takie same, choć mogą mieć różny odcień. Do analogowych zaliczamy 3 kolory leżące obok siebie i dzielące w środku kolor dominujący. Taka sama ilość znajduje się w grupie kolorów triadycznych. Na kole barw leżą one w równej odległości, gwarantując zrównoważone połączenie z wieloma barwami. W przypadku ostatniej z wymienionej rodziny – komplementarnej, mamy ogromne pole do popisu, ale i zaliczenia… wpadki. Na kole barwy te znajdują się naprzeciwko siebie.
Podsumowując, kolory monochromatyczne nie zapewniając wielu możliwości, ale są bezpieczne, nie ma więc obaw, że źle je dobierzemy. Ciekawiej robi się w przypadku barw analogowych, a już naprawdę odważnie wchodzimy na obcy teren, gdy zaczynamy eksperymentować z kolorami triadycznymi. Komplementarne zaś to najwyższa liga, dla mężczyzn mających duże doświadczenie w zakresie zestawiania różnych, nierzadko odważnych, elementów ubioru. Nie robią tego chaotycznie, lecz wykorzystują bogactwo barw, by podkreślić swój oryginalny styl.
Wzory jak kolory – i tu mamy pole do popisu
Nie tylko kolory mają ogromne znaczenie, ale też wzory, które potrafią wzbogacić każdą kreację, lecz też – jak nieumiejętnie podejdziemy do tematu – zepsuć nawet najlepiej zapowiadający się strój. Tak się nie stanie, jak przestrzegać będziemy podstawowej zasady, mianowicie, jeśli koszula jest wzorzysta, w paski lub kratę, wszystkie inne części ubioru, w tym oczywiście akcesoria powinny być jednolite. W przypadku, gdy masz na sobie więcej niż jeden wzór, trzymaj się zasady, by użyć 1 małego, 1 średniego i 1 wyrazistego wzoru. Zachowasz tym samym zasadę spójności, jednocześnie wzbogacisz ubiór w ciekawe wzorzyste elementy.
Sprawdza się tu też doskonale umiejętne bawienie się proporcją. Już proste działanie – na przykład zestawienie małej poszetki w paski z większym paskiem na krawacie, przynosi zaskakujące dobre rezultaty. Dobrze też zawsze pamiętać o tym, by zachować wiele wzorów w tej samej kolorystyce.
Poznałeś już rodziny kolorów i wiesz, jaki efekt ma zapewnić zestawienie monochromatyczne czy analogiczne. Stosuj się do tych zasad także, jak dobierasz wzory. Nie mieszaj za bardzo, zestawiając ze sobą “gryzące” się odcienie – korzystaj z prostych, skutecznych środków.
Tekstura – o czym pamiętać?
Jak widzisz, idealne zestawienie dodatków kolorystycznych i umiejętne połączenie wzorów jest kluczowe, żeby dobrze się prezentować. To jednak nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać, ponieważ równie istotna jest tekstura. Mimo że większość męskich akcesoriów nie jest jakoś skomplikowana czy nadmiernie teksturowana, to spotyka się ją, zwłaszcza gdy mowa o stroju oficjalnym. Przykładem krawat dzianinowy, którego tekstura jest szorstka, zupełnie inna niż jedwabna. Wiadomo, tak samo, jak w odniesieniu do kolorów i wzorów, również z teksturą nie można przesadzać. Uważaj na jej ilość, dobieraj ją rozsądnie, pamiętając, by zawsze trzymać się 1 tekstury różniącej się od innych. Jak to wygląda w praktyce? Dobrze do cienkiego, gładkiego krawata dopasować grubszą poszetkę (wełnianą lub bawełnianą). W przypadku, gdy to krawat jest teksturowany, niech poszetka będzie wykonana z jedwabiu.
Dobór elementów do pory roku i odbywającego się wydarzenia
Przez cały artykuł przekonuję, jak ważna jest rola dodatków w kontekście całościowej kreacji, lecz tak samo istotne są kwestie praktyczne, co docenisz, zwłaszcza gdy na dworze chłodno. O tej porze, kiedy zmrok zapada już po 16 godzinie, jest ciemno i przeszywająco zimno, musisz w pierwszej kolejności pomyśleć o przydatności stroju, nie patrząc przez pryzmat tego, że szalik czy ciepła czapka nie pasuje do marynarki. To zresztą dotyczy też ciepłej pory roku, szczególnie jak latem doskwiera palące słońce. Zawsze chroń przed nim oczy, nie sugerując się tym, że ich styl nie pasuje do jakiegoś elementu ubioru, na przykład paska od zegarka.
To, w jakim stylu się ubierzesz, zależy też w ogromnym stopniu od tego, gdzie się wybierasz. Wiadomo, że bardziej oficjalne wydarzenia wymagają bardziej stonowanych dodatków, mniej formalne zaś dają pole do popisu, gdyż można w tym wypadku poeksperymentować, dobierając wyraziste kolory i odważne wzory.
Mimo że wybór akcesoriów przysparza kłopotów, będąc źródłem wielu frustracji i niepowodzeń, to warto posiąść umiejętność ich zgodnego dopasowania.