Niezależnie, czy jesteś dopiero na początku swojej drogi, czy pierwsze szlify w zakresie tradycyjnego golenia masz już za sobą, chcesz mieć dostęp do najlepszego sprzętu – brzytwy cechującej się wysoką jakości wykonania. Taki produkt zapewnia nie tylko precyzyjne usuwanie zarostu, ale i wieloletnią trwałość. Wykonana z porządnych materiałów brzytwa, o którą należycie się troszczymy, jest niemalże nie do zniszczenia, zachwycając swoją ponadczasową świetną kondycją. Jeśli marzysz o takim narzędziu do golenia, zainwestuj w sprawdzoną markę Thiers Issard. Ja ją używam od lat i powiem ci szczerze, że nie zamieniłbym jej na żadną inną!
W coraz szybciej pędzącym świecie, w którym takie wartości jak trwałość i solidność są deficytowe, pozytywnie zaskakują marki wkładające całą swoją energię oraz serce w proces twórczy, produkując niezmiennie dobre produkty. Tak właśnie w kilku słowach można opisać istniejącą na rynku od ponad 130 lat, firmę Thiers Issard. Przez cały czas – od początku działalności aż do współczesności – dostarcza wyjątkowej jakości brzytwy, które wyróżniają się pietyzmem wykonania, troską o szczegóły i doborem wyjątkowej trwałości materiałów. Dzięki temu brzytwy Thiers Issard są nie tylko ponadczasowe, wytrzymując w doskonałej kondycji długie lata, ale i wyróżniają się nienagannym, oryginalnym stylem i elegancją.
Thiers Issard – jak to wszystko się zaczęło?
Był rok 1884, czyli dawno, dawno temu, gdy ledwie dziesięcioletni Francuz Pierre Thiers rozpoczął naukę zawodu, przypatrując się temu, jak mistrz kowalstwa tworzy różne przedmioty z metalu i żelaza. Ten zawód był bardzo rozpowszechniony w większości krajów Europy, co trwało aż do lat międzywojennych. W praktycznie każdej wsi znajdowała się kuźnia, w jakiej pracował kowal, a więc takich młodych adeptów kowalstwa jak Pierre Thiers w tamtych czasach było wielu. Nie każdy jednak był w stanie otworzyć własny zakład, a tym bardziej stworzyć markę, która przetrwała do dzisiejszych czasów.
Pierre był niezwykle zdeterminowany, by osiągnąć sukces. Pracował sześć dni w tygodniu, przykładając się z wielką energią do swojej pracy. Tak bardzo się starał, zdobywając doświadczenie, ale i siłę, że po kilku latach potrafił zadziwić swoimi umiejętnościami niejednego mistrza kowalstwa. Dowodem jego aktywność, kiedy w ciągu jednego dnia uderzał młotem kowalskim nawet 10 000 razy! Zakochany w tej pracy, maksymalnie zdeterminowany postanowił w wieku 24 lat otworzyć swój własny zakład, nadają mu nazwę Thiers-Issard (połączenie nazwiska Pierre’a i jego żony). Pracował w nim do końca swoich dni – do 1929 roku.
Śmierć Pierre’a Thiersa nie miała wpływu na działalność firmy, gdyż produkcją brzytew zajmowali się członkowie jego rodziny – żona i syn. Kuźnia radziła sobie znakomicie, a ta dobra passa trwała do czasów powojennych. Niestety, pod koniec XX wieku pojawił się kryzys, związany z problemami finansowymi. Efektem sprzedaż manufaktury, którą zakupił Gilles Reynewaeter. Mimo że wcześniej zajmował się przede wszystkim tworzeniem noży i sztućców, to nowy właściciel marki Thiers Issard postanowił wznowić produkcję brzytew (już w latach 90.). Dużą rolę odegrało tu to, że jego przodkowie w dawnych czasach zajmowali się wytwarzaniem rączek do noży, ale i brzytew.
Można było się obawiać, że Gilles Reynewaeter, mimo tradycji przodków i dobrych chęci nie sprosta zadaniu, by uratować Thiers Issard. Na szczęście poradził sobie z tym zadaniem doskonale, kontynuując najlepsze praktyki produkcji. Tak jak przed wiekami więc wybiera wyłącznie najszlachetniejsze materiały, jak rozmaite drewna egzotyczne czy kości – bawoła oraz słonia. Brzytwy dopracowane są w najdrobniejszym szczególe, dzięki czemu zachwyca ich ponadczasowa wytrzymałość i jedyne w swoim rodzaju wzornictwo. Nowy właściciel nie tylko zachował to, co najcenniejsze, ale też dodał kolejną wartość – opracował swój własny, innowacyjny przepis na stal. Cechuje ona się tym, że w jej składzie jest więcej węgla, co sprawia, że brzytwa jest z jednej strony twardsza, z drugiej – dłużej zachowuje ostrość. Jest niezwykle trwała i jeszcze bardziej komfortowa w obsłudze.
Jak powstają brzytwy Thiers Issard?
- Wszystko zaczyna się od procesu hartowania, podczas którego stal jest specjalnie utwardzana – poddana kąpieli w stopionym ołowiu. Podczas tego etapu kute stalowe ostrze zanurzane jest w temperaturze 800 stopni Celsjusza. Wydajne przenoszenie ciepła z rozgrzanego ołowiu do stalowego ostrza zapewnia szybkie oraz równomierne nagrzanie się tego stopu żelaza, dzięki czemu zyskuje ono maksymalną twardość.
- Następnie stal poddawana jest działaniu niższej temperatury – 300 stopni Celsjusza, co sprawia, że zyskuje elastyczność, a jej kruchość jest eliminowana. Efektem gotowa postać, którą można poddać szlifowaniu. To proces tak wymagający, że w jego trakcie aż 25% ostrzy zostaje odrzuconych jako niespełniające norm. Masz więc pewność, że zakupiona przez ciebie brzytwa Thiers Issard, nie trafiła w twoje ręce przypadkowo, ale została zweryfikowana pod kątem tego, czy można ją – bez straty dla jakości – oszlifować. Jeśli tak, w dalszej kolejności czeka ją polerowanie.
- Ostrze jest polerowane na różne stopnie połysku, zależnie od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Najczęściej wykończenie jest satynowe. Niektóre z droższych brzytew są ręcznie zdobione, a tworzone wzory nawiązują do tych z XIX wieku, czyli początku istnienia marki. Stosuje się tu też ręczne listkowanie złota, oczywiście zgodnie z tradycyjnym procesem.
- To również czas na to, by wykonać rączkę, której niezwykła ponadczasowa wytrzymałość jest zapewniona przez sposób produkcji – drewno jest impregnowane żywicami oraz prasowane pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu tworzony materiał jest stabilny i wodoodporny. Rączki brzytew Thiers Issard zawsze są wykonane z wyjątkowych materiałów jak róg bawoli, drewno egzotyczne itp.
- Ostatnim etapem tego procesu jest ostrzenie. Najpierw na specjalnej szlifierce za pomocą tarczy z kamienia wodnego. Następnie ręcznie, szlifując dokładnie na zabytkowym belgijskim płaskim kamieniu wodnym. Po ostrzeniu przychodzi czas na krawędź tnącą, którą wykańcza się dwustronnym skórzanym paskiem przy wykorzystaniu specjalnej pasty.
- Żeby mieć pewność, że brzytwa jest przygotowana idealnie, przeprowadza się testy, gdzie sprawdzane są jej parametry ostrości i elastyczności.
Co oferuje marka Thiers Issard?
Oczywiście to, z czego słynie praktycznie od początku, czyli serii różnych – tradycyjnych, nawiązujących do historii, ale i nowoczesnych – brzytew. Zachwyca ich starannie wyprofilowane ostrze o niepowtarzalnym kształcie, jak również pieczołowicie wykonana rączka z wyjątkowych, unikalnych materiałów: rogu bawolego czy kości słoniowej. Zdobione są kutym ręcznie ornamentem, masz więc pewność, że brzytwa sygnowana logiem Thiers Issard jest niejako małym dziełem sztuki, przedmiotem na długie lata.
Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ dostępne w ofercie brzytwy mają różne rozmiary i kształty, a niektóre z nich są prawdziwie ekskluzywne, zwłaszcza modele posiadające logo z 24-karatowego złota (z serii Sheep and Wolf). Nie zapominaj jednocześnie, że marka Thiers Issard to nie tylko brzytwy, ponieważ w sprzedaży dostępne są też mydła i pędzle do golenia, specjalne wiosełka do szlifowania, misy, kosmetyki po goleniu oraz całe zestawy produktów. Podobnie jak brzytwy – są dopracowane pod każdym względem, zachwycając troską o detale.
- Brzytwa Evide Sonnant
Stworzona w zgodzie z ponad 100-letnią tradycją. Ostrze – wykonane w 100% ze stali węglowej Carbonsong 135 Steel – jest z dwóch stron satynowe i polerowane, a dzięki temu, że fabrycznie zostało naostrzone, można z brzytwy korzystać od razu po zakupie. Zawiera aż 1,35% węgla. Czy wiesz, dlaczego to naprawdę dużo? Wystarczy zestawić ją z najlepszą stalą używaną w mieczach samurajskich (od 1,4 do 1,6% węgla), by uzmysłowić sobie, że nie ma tu mowy o półśrodkach. Określenie “ostra jak brzytwa” pasuje tu jak ulał! Jego rozmiar to 6/8, wklęsłość 1/1, co oznacza, że wysokość ostrza wynosi 20 mm. Jej nos jest klasyczny, zaokrąglony. Miejsce trzymania brzytwy (tzw. Tang) zostało odpowiednio zabezpieczone przed poślizgiem i dodatkowo wzmocnione.
Na uwagę zasługuje również to, jak jest wykonana rączka, którą zdobi eleganckie, odporne na zniszczenie drewno bocote. Kupując ją, otrzymasz także stylowe, skórzane etui w kolorze czarnym. Warto też zauważyć, że produkt ma unikalną cechę, którą odkryjesz podczas golenia, kiedy usłyszysz dźwięk cichego dzwonienia. Skąd takie muzyczne impresje? Powoduje je specyficzne, bardzo cienkie wykucie, tzw. Extra Hollow, co stanowi cechę wspólną dla każdej brzytwy z serii Evide Sonnant.
- Le Dandy
Brzytwy z serii Le Dandy to żywa historia, bo chociaż czasy się zmieniają, to ich niezawodna jakość pozostaje niezmienna. Taka jak w okresie przedwojennym, gdy zdobywały wiele nagród, głównie zgarniając miejsce na najwyższym stopniu podium. Podobnie jak w przypadku brzytwy Evide Sonnant, w modelu Le Dandy zastosowano to samo doskonałe ostrze wykonane ze stali węglowej typu Carbonsong C135 Steel. Obustronnie polerowane, satynowane o rozmiarze 5/8 i wklęsłości 1/1. Czoło brzytwy jest klasycznie zaokrąglone. Brzytwa została odpowiednio wzmocniona i zabezpieczona przed poślizgiem za sprawą specjalnych ząbków. Zjawiskowo prezentuje się rączka z celliduru.
- Inne warte uwagi brzytwy Thiers Issard
Poza modelami Evide Sonnant oraz Le Dandy, warto zainteresować się innymi brzytwami Thiers Issard, zwłaszcza modelami Medaille d’or Exposition i Sheep and Wolf (to właśnie z tej serii znajdziemy modele wykonane z 24-karatowego złota). Charakteryzują się tymi samymi wspaniałymi parametrami, zgodnymi z XIX-wieczną tradycją produkcji, a więc mają ostrze wykonane ze stali węglowej Carbonsong C135 Steel, są obustronnie polerowane, zabezpieczone przed poślizgiem, zdobią je piękne wyżłobienia na rękojeści. W zestawie otrzymasz eleganckie, skórzane etui na przechowywanie brzytwy.
- Nie tylko brzytwy
Jak wspomnieliśmy wcześniej, Thiers Issard to nie tylko brzytwy, ale pomocny dla każdego brodacza asortyment. To urządzenia do ostrzenia brzytew jak czterostronne wiosło, które pozwoli ci zarówno naostrzyć, jak i wypolerować brzytwę. Jest bardzo praktyczne, bo na każdym boku pokryte skórą o innej ziarnistości. Produkt rewelacyjnie współpracuje z pastami wielosezonowymi (z diamentem lub bez). Korpus jest niezwykle wytrzymały, wykonany z buku. To samo dobrego powiemy o skórzanym pasie do ostrzenia brzytwy. Thiers Issard Ceintcuir to ostrzenie i polerowanie na suchym pasie, nie musisz więc dodawać żadnych dodatków – past czy kremów. Na jego końcu znajduje się metalowy pierścień, co pozwala zawiesić go na ścianie, dzięki czemu ostrzenie brzytwy jest bardziej komfortowe. Wykonany ze skóry cielęcej. Ciekawie też wypada wiosło z drewnianym uchwytem i regulowanym naciągiem Dovo Solingen.
Dla dodatkowego wypolerowania polecam specjalną pastę. Zaleca się ją używać po ostrzeniu drobnoziarnistymi ziarnami diamentowymi lub drobnymi kamieniami. Możesz być pewny, że po tym zabiegu golenie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Dzięki temu, że brzytwa gładko będzie przesuwać się po brodzie, ograniczysz ryzyko powstawania podrażnień.
W ofercie Thiers Issard znajdziesz również środki pielęgnacyjne najwyższej jakości – mydła do golenia o kremowej konsystencji, cechujące się gęstą i delikatną pianą. Zmiękczają zarost, pasują do każdego rodzaju skóry, są pięknie, gustownie zapakowane. W zależności od tego, w jakich zapachach gustujesz, do wyboru są różne aromaty, między innymi wetywerii, piżma, ale też bezzapachowe.
To prawda, że brzytwa Thiers Issard jest wyjątkowo odporna i ponadczasowa, ale pamiętaj jednocześnie, że jej stan w dużej mierze zależy od twoich działań. Musisz się o nią jak najlepiej troszczyć, między innymi przechowywać ją w specjalnym etui. Kupując brzytwę Thiers Issard, otrzymujesz go w zestawie, ale możesz też nabyć inny rodzaj – zamiast skórzanego pokrowca, wytrzymały i niedrogi woreczek, który został wykonany z bawełny. Jest lekki oraz poręczny, więc idealny w podróży. Innym rozwiązaniem jest elegancka, idealna na prezent, szkatułka na brzytwę. Wyprodukowana ręcznie, wykonana z lakierowanego buku. Jej wygląd, w którym dominuje kolorystyka brązu i czerni, zachwyca nietuzinkowym stylem.
Thiers Issard to siła tradycji, odporna na mody i trendy ponadczasowość, której jakościowe produkty doceniane są w każdej epoce. Nie inaczej jest dzisiaj. Przekonaj się sam!